Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowskich Górach odgrywa kluczową rolę w komunikacji w tej urokliwej miejscowości. Jest to jedna z najważniejszych arterii miasta, łącząca różne jego części oraz ułatwiająca przemieszczanie się mieszkańców i turystów.
Ta ulica znajduje się w obrębie dzielnicy Śródmieście-Centrum, co czyni ją centralnym punktem Tarnowskich Gór.
Przebieg
Ulica ta rozpoczyna się w pobliżu dworca autobusowego Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Następnie kieruje się na południe, przechodząc przez rondo ppłk. pilota inż. Karola Gustawa Ranoszka. Po pewnym czasie swój bieg kończy u wylotu ulicy Krakowskiej, której kontynuacją jest ulica Bytomska.
Nazwa
Historia nazewnictwa ulicy w Tarnowskich Górach jest bardzo bogata i zróżnicowana, co odzwierciedla zmieniające się czasy. Od 1925 roku oraz w okresie od 1939 do 1945 ulica nosiła nazwy Bahnhofstraße i Georgenbergerstraße. W latach 1925–1935 była znana pod nazwą ulica Kolejowa i ulica Lasowicka. Następnie, w latach 1935–1939, przyjęła nazwę Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby po II wojnie światowej, między 1945 a 1990 rokiem, zostać nazwaną ulicą Armii Czerwonej.
Historia
Historia ulicy Piłsudskiego w Tarnowskich Górach sięga czasów, gdy teren, na którym obecnie znajduje się ta ulica, był jeszcze poza granicami miasta. Do około 1832 roku, początkowy odcinek ulicy Piłsudskiego był zlokalizowany za tzw. Bramą Krakowską. Było to miejsce, w którym pobierano myto, co oznacza, że nie przynależało jeszcze do obszaru miejskiego. Ten fragment drogi miał formę dużego placu, dziś znanego jako Plac Wolności, który był wtedy określany mianem Krakowskiego Przedmieścia (niem. Krakauer Vorstadt).
W XVI wieku teren ten zamieszkany był przez najuboższych mieszkańców, natomiast w pierwszej połowie XIX wieku swoje miejsce miały tu stodoły należące do zamożniejszych mieszkańców. Ulica Piłsudskiego, początkowo znana jako Bahnhofstraße, zaczęła się kształtować po roku 1857, kiedy to została wytyczona jako droga prowadząca do nowo wybudowanej stacji kolejowej.
Budynki
Ulica marszałka Józefa Piłsudskiego to miejsce pełne historycznych atrakcji. W tej okolicy można znaleźć różnorodne zabytkowe obiekty, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
- zabytkowy budynek poczty (ul. marsz. J. Piłsudskiego 12), wpisany do rejestru zabytków 30 kwietnia 1996 (nr rej.: A/1296/23); powstał w 1907 roku w stylu neobarokowym, według projektu berlińskiego architekta Hane,
- zabytkowe kamienice staromiejskie, które są integralną częścią układu urbanistycznego miasta; te obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków 27 kwietnia 1966 (nr rej.: A/610/66),
- zabytkowy budynek II LO im. S. Staszica, który został wpisany do rejestru zabytków 7 grudnia 2011 (nr rej.: A/358/11); we wnętrzu tej szkoły znajduje się tablica upamiętniająca nauczycieli oraz uczniów, którzy zginęli podczas II wojny światowej,
- zabytkowy dworzec kolejowy, który przeszedł renowację w 2007 roku,
- Centrum Handlowo-Usługowe „HALA”, w okolicy którego oraz sąsiadującego skweru, niegdyś znajdował się cmentarz ewangelicki,
- budynek Przychodni Specjalistycznej nr 1 i nr 2 z 1931 roku, zaprojektowany w stylu funkcjonalizmu; na jego północnej ścianie aż do 2015 roku widoczne były ślady po ostrzeliwaniu z broni małokalibrowej, pochodzące z czasów II wojny światowej,
- secesyjna kamienica przy ul. Piłsudskiego 10, dawniej mieszcząca kawiarnię Café Kaiserkrone.
Te cenne zabytki, z bogatą historią, czynią ulicę marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowskich Górach miejscem o wyjątkowym charakterze i znaczeniu kulturowym.
Komunikacja
Ulica Piłsudskiego w Tarnowskich Górach to jeden z kluczowych odcinków komunikacyjnych w tej miejscowości, charakteryzujący się sporym ruchem. Jest integralną częścią dróg powiatowych oznaczonych jako 3276S i 3278S, które są klasy G. Na odcinku od ronda Ranoszka do skrzyżowania z ulicą Krakowską, ulica ta posiada cztery pasy ruchu: dwa kierujące na północ i dwa na południe.
Stan na sierpień 2024 roku wskazuje, iż ulicą Piłsudskiego kursują autobusy, które są organizowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. W skład obsługiwanych linii wchodzą m.in.:
- M3 (Tarnowskie Góry Dworzec – Katowice Piotra Skargi),
- M14 (Gliwice Centrum Przesiadkowe – Tarnowskie Góry Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (Katowice Airport) – Siedliska Cargo),
- M102 (Tarnowskie Góry Dworzec – Bytom Dworzec),
- M107 (Tarnowskie Góry Dworzec – Pyskowice Szpitalna),
- 3 (Osada Jana Pawilon – Stare Tarnowice GCR),
- 5 (Tarnowskie Góry Dworzec – Katowice Plac Wolności),
- 19 (Tarnowskie Góry Dworzec – Bytom Plac Sikorskiego),
- 64 (Stare Tarnowice Pętla – Tarnowskie Góry Dworzec),
- 80 (Tarnowskie Góry Dworzec – Gliwice Centrum Przesiadkowe),
- 83 (Tarnowskie Góry Dworzec – Zabrze Goethego),
- 87 (Tarnowskie Góry Dworzec – Żyglin Kościół),
- 134 (Tarnowskie Góry Dworzec – Wieszowa Stacja Paliw),
- 142 (Tarnowskie Góry Dworzec – Strzybnica Kościelna),
- 151 (Miasteczko Śląskie Huta – Tarnowskie Góry Dworzec),
- 158 (Tarnowskie Góry Dworzec – Rokitnica Pętla),
- 173 (Tarnowskie Góry Dworzec – Stroszek Kopalnia),
- 174 (Sowice Czarna Huta – Bobrowniki Śląskie),
- 179 (Tarnowskie Góry Dworzec – Siedliska),
- 191 (Tarnowskie Góry Dworzec – Boniowice Szkoła),
- 192 (Tarnowskie Góry Dworzec – Chorzów Stary Szyb Prezydent),
- 246 (Tarnowskie Góry Dworzec – Ożarowice Urząd Gminy),
- 289 (Tarnowskie Góry Dworzec – Repty Śląskie Witosa),
- 614 i 615 (Rybna Lotników – Miasteczko Śląskie Osiedle),
- 646 (Tarnowskie Góry Dworzec – Orzech Kolejowa),
- 671 (Pniowiec Pętla – Tarnowskie Góry Dworzec),
- 735 (Bytom Dworzec – Tarnowskie Góry Dworzec),
- 738 (Tarnowskie Góry Dworzec – Siewierz Dom Kultury),
- 745 (Tarnowskie Góry Dworzec – Lasowice Andersa – Tarnowskie Góry Dworzec),
- 749 (Tarnowskie Góry Plac Zembali – Stare Tarnowice GCR),
- 780 (Szarlej Kaufland – Stare Tarnowice GCR).
Warto zauważyć, że pomimo ruchu autobusowego, żaden z pojazdów nie zatrzymuje się bezpośrednio przy tej ulicy. Najbliższe przystanki znajdują się przy ul. Pokoju (gdzie mieści się dworzec autobusowy), ul. Bytomskiej oraz ul. Nakielskiej.
Mieszkalnictwo
Na podstawie informacji zgromadzonych przez Urząd Stanu Cywilnego, w dniu 31 grudnia 2022 roku, w rejonie ulicy Piłsudskiego w Tarnowskich Górach zameldowanych było 116 mieszkańców. To liczba, która kryje w sobie wiele historii i zróżnicowanych doświadczeń życiowych tych osób.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Opolska w Tarnowskich Górach | Ulica Pyskowicka w Tarnowskich Górach | Ulica Repecka w Tarnowskich Górach | Ulica Stanisława Wyspiańskiego w Tarnowskich Górach | Ulica Wincentego Janasa w Tarnowskich Górach | Ulica Zagórska w Tarnowskich Górach | Plac Wolności w Tarnowskich Górach | Plac Żwirki i Wigury w Tarnowskich Górach | Ulica Jagodowa w Tarnowskich Górach | Ulica Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach | Ulica Litewska w Tarnowskich Górach | Ulica Legionów w Tarnowskich Górach | Ulica Henryka Sienkiewicza w Tarnowskich Górach | Ulica Główna w Tarnowskich Górach | Ulica Częstochowska w Tarnowskich Górach | Ulica Adama Mickiewicza w Tarnowskich Górach | Ulica Gliwicka w Tarnowskich Górach | Plac Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Tarnowskich Górach | Rynek w Tarnowskich Górach | Plac Gwarków w Tarnowskich GórachOceń: Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowskich Górach