Ulica Pokoju w Tarnowskich Górach


Ulica Pokoju w Tarnowskich Górach to kluczowa arteria komunikacyjna w tym regionie, która pełni istotną rolę jako jedna z głównych ulic miasta.

Znajduje się w dzielnicy Śródmieście-Centrum, co znacząco podnosi jej znaczenie w kontekście transportowym i społecznym.

Ulica ta jest częścią drogi powiatowej klasy G, co oznacza, że jej status jest odpowiednio wysoki, umożliwiając sprawny ruch oraz dostęp do innych osiedli w powiecie tarnogórskim, w ramach drogi o numerze 3278S.

Przebieg

Ulica Pokoju w Tarnowskich Górach ma swoje początki na skrzyżowaniu z ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w pobliżu znajduje się zarówno dworzec autobusowy, jak i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. I. J. Paderewskiego.

Następnie, kierując się na północ, ulica krzyżuje się z ważnymi punktami komunikacyjnymi, takimi jak ulica 9 Maja, ulica Styczyńskiego oraz ulica Bohaterów Monte Cassino.

Trasa ta osiąga swój koniec przy wyjeździe na ulicę Częstochowską, która kontynuuje bieg drogi powiatowej nr 3278S, znajdując się w obrębie dzielnicy Lasowice.

Historia

„Obszar, na którym obecnie znajduje się ulica Pokoju, do połowy XIX wieku pozostawał niemalże niezamieszkały. Przebiegały tędy jedynie dzikie trakty, które łączyły Tarnowskie Góry z Lasowicami oraz Nakło z Sowicami. Już od lat 60. XIX wieku, na terenie pomiędzy ulicami Hugostraße, Bahnhofstraße oraz Lukaschikstraße (znanymi dzisiaj jako Sienkiewicza, Piłsudskiego i Styczyńskiego) mieścił się mały tartak, który należał do Simona Leschnitzera. W roku 1891 przejął go Lazarus Moeller, Żyd z Miasteczka Śląskiego, a jego zakład z 1850 roku był przeniesiony do Tarnowskich Gór.

W 1912 roku Max Moeller, syn Lazarusa, nabył kolejny fragment terenu od Richarda Linkego – właściciela cegielni znajdującej się w Rybnej. Po śmierci Maxa w 1920 roku, tartak został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Po jego śmierci firmą zarządzała jego wdowa, Anna Moeller. Problemy na rynku drewna sprawiły, że przedsiębiorstwo zaczęło ponosić coraz większe straty; zasoby drewna malały, a zadłużenie rosło, w szczególności względem Miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności w Tarnowskich Górach, znanej także jako Tarnogórski Bank Komunalny.

W końcu firma ogłosiła bankructwo, a 30 września 1933 roku miasto zakupiło w przetargu cały majątek tartaku. Teren został uporządkowany, podzielony na działki budowlane i wystawiony na sprzedaż. Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, na mocy planów urzędniczych, utworzono na przestrzeni dawnego tartaku ulicę 9 Maja. Po wojnie zagospodarowano ten teren, przy czym w latach 1950–1951 powstał gmach Komitetu Powiatowego PZPR, który 16 lutego 1990 roku został przekazany szkole muzycznej.

W wrześniu 1969 roku otworzył swoje drzwi budynek Zespołu Szkół Zawodowych PKP im. 25-lecia PRL (obecnie Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II) przy ulicy Pokoju 14. Do połowy lat 70. na obszernym placu pomiędzy siedzibą KP PZPR a dworcem PKP znajdowały się magazyny żywności, ale w 1977 roku na ich miejscu oddano do użytku nowy dworzec autobusowy. W 2011 roku istniejący budynek został zburzony, zastąpiony przez nowy, nazwany „Przystankiem Europa”. We wrześniu 2014 roku przed nowym obiektem odsłonięto drugą rzeźbę z serii przedstawiającej tarnogórskich gwarków.

Budynki

Na ulicy Pokoju w Tarnowskich Górach można znaleźć różnorodne budynki, które pełnią istotne funkcje w życiu mieszkańców. Wśród nich wyróżniają się:

  • obiekt dworca autobusowego „Przystanek Europa”, który został zbudowany w latach 2011–2013. Przez pewien czas, aż do 31 grudnia 2018 roku, siedzibę miała tutaj Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej. Obecnie w budynku znajdują się biura Zarządu Transportu Metropolitalnego ds. Obszaru Północnego – ul. Pokoju 1,
  • Zespół Szkół Techniczno-Usługowych, mieszczący się pod adresem ul. Pokoju 14; w tym budynku funkcjonuje także Koło Polskiego Związku Niewidomych,
  • budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego, który został wybudowany w latach 50. XX wieku. Początkowo pełnił funkcję siedziby tarnogórskiego Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zlokalizowany na rogu ul. Pokoju i 9 Maja.

Zabytki

Na ulicy Pokoju można podziwiać dwa niezwykle interesujące zabytki związane z historią transportu kolejowego. Pierwszym z nich jest parowóz towarowy Tp1-18, który jest przykładem inżynieryjnej doskonałości minionych epok. Drugim zabytkiem jest manewrowa lokomotywa spalinowa SM15-22, która w swoim czasie odgrywała kluczową rolę w lokalnym transporcie. Obie te lokomotywy są uwzględnione w Gminnej Ewidencji Zabytków Tarnowskich Gór, co podkreśla ich znaczenie dla kulturalnego dziedzictwa regionu.

Komunikacja

Na podstawie danych aktualnych do sierpnia 2024 roku, ulica Pokoju jest obsługiwana przez komunikację autobusową, gdzie głównym operatorem są Autobusy 43 linii organizowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Dodatkowo, dostępne są linie zastępcze komunikacji autobusowej Kolei Śląskich, które odjeżdżają oraz przyjeżdżają do pobliskiego dworca autobusowego.

Wszystkie przystanki znajdujące się przy tej ulicy są zarezerwowane dla rozkładu jazdy oznaczonego jako Tarnowskie Góry Dworzec. Na dworcu można znaleźć 6 stanowisk, z których realizowane są następujące linie:

  • stanowisko 1 – kierunek: Opatowice, Stare Tarnowice, GCR „Repty”, Sowice, Strzybnica, Pniowiec, Tworóg, Wielowieś, Krupski Młyn (linie: 3, 78, 129, 143, 174, 180, 189, 670, 671, 736, 744, 746, 780),
  • stanowisko 2 – kierunek: Stare Tarnowice, Repty Śląskie, Gliwice, Zabrze, Zbrosławice, Pyskowice (linie: M14, M107, 64, 80, 83, 112, 134, 142, 158, 191, 289, 614, 615, 712, 735, 749),
  • stanowisko 3 – kierunek: Osada Jana, Bobrowniki Śląskie, Radzionków, Bytom, Chorzów, Katowice (linie: M3, M102, 3, 19, 174),
  • stanowisko 4 – kierunek: Nakło Śląskie, Świerklaniec, Piekary Śląskie, Katowice, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Port Lotniczy (linie: M14, 5, 192, 646, 738, 780, S80),
  • stanowisko 5 – kierunek: Katowice Sądowa (linia S8) oraz przewozy PKS, międzynarodowe i komercyjne,
  • stanowisko 6 – kierunek: Lasowice, Miasteczko Śląskie, Nowe Chechło, Świerklaniec, Ożarowice (linie: 87, 145, 151, 173, 179, 246, 614, 615, 646, 745, 780).

Co więcej, tuż przy głównym wejściu do hali dworca znajdują się 3 stanowiska przeznaczone do wysiadania, co zwiększa komfort korzystania z komunikacji dla podróżnych.

Mieszkalnictwo

Na podstawie informacji dostarczonych przez Urząd Stanu Cywilnego, na dzień 31 grudnia 2022 roku przy ulicy Pokoju w Tarnowskich Górach zarejestrowano 65 osób, które były zameldowane na pobyt stały.


Oceń: Ulica Pokoju w Tarnowskich Górach

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:15