Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne


Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne to interesująca dzielnica położona w obrębie Tarnowskich Gór.

Została ona utworzona w 1998 roku, co podkreśla jej relatywnie młody charakter w porównaniu do innych obszarów miasta.

Położenie

Dzielnica Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne ulokowana jest na południowo-wschodnim krańcu miasta. Z północy graniczy z dzielnicą Osada Jana oraz z sołectwem Nakło Śląskie, które należy do gminy Świerklaniec. Wschodnią stronę dzielnicy stanowi sąsiedztwo z miastem Radzionków, z kolei od zachodu sąsiaduje ona ze Śródmieściem-Centrum oraz z Reptami Śląskimi. Na południu, Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne graniczą z miastem Bytom.

Miejscowości tworzące dzielnicę

W skład dzielnicy wchodzą następujące miejscowości:

  • Bobrowniki (niem. Bobrownik) – dawniej wieś oraz samodzielna gmina,
  • Fajfrowiec (niem. Pfeifferkolonie) – pierwotnie kolonia Bobrownik,
  • Kunszt (niem. Kolonie Friedrichsgrube) – również pierwotna kolonia Bobrownik,
  • Osiedle Królów – współczesna kolonia Piekar Rudnych,
  • Piekary Rudne (niem. Rudy Piekar) – niegdyś wieś oraz samodzielna gmina,
  • Segiet (niem. Segeth) – pierwotnie folwark, który obecnie został rozbudowany o nowe domy jednorodzinne.

Najstarszymi miejscowościami w tej dzielnicy są Bobrowniki oraz Piekary Rudne, które posiadają średniowieczne korzenie.

Obie z nich zostały po raz pierwszy wzmiankowane w dokumencie z 1369 roku, który dotyczył podziału ziemi bytomskiej pomiędzy książąt cieszyńskich i oleśnickich.

Obiekty zabytkowe i atrakcje przyrodnicze

W regionie Bobrownik Śląskich i Piekar Rudnych znajdziemy wiele interesujących obiektów zabytkowych oraz atrakcji przyrodniczych. Do najciekawszych z nich należy kapliczka murowana w centrum starej wsi Bobrowniki z XVIII w., która jest zapisaną w rejestrze zabytków. Została wzniesiona na miejscu wcześniejszej świątyni, a wewnętrznie przechowywała późnogotycką, drewnianą figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, która obecnie znajduje się w kościele parafialnym.

Również na uwagę zasługują średniowieczne układy ruralistyczne wsi Bobrowniki oraz Piekary Rudne. Obszar ten oferuje mieszkańcom i turystom wiele wyjątkowych miejsc, takich jak rezerwat bukowy Segiet, położony w południowej części Bobrownik na Srebrnej Górze (247 m n.p.m.), którego utworzenie miało miejsce w 1953 roku.

Kolejną atrakcją jest Park Kunszt, który jest zarówno pomnikiem przyrody, jak i miejscem, na którym można zobaczyć zabytkową hałdę, upamiętniającą odkrycie pierwszego złoża ołowiu w 1784 roku. To teren dawnej kolonii górniczej Kunszt oraz lokalizacja trzeciej w historii świata maszyny parowej z lat 1787/1788.

Nie możemy również pominąć kamieniołomu „Bobrowniki”, który został utworzony w 1903 roku i znajduje się w południowej części Bobrownik przy granicy z Bytomiem. Warto zwrócić również uwagę na XIX-wieczną hałdę popłuczkową kopalni Fryderyk, usytuowaną w pobliżu kolei wąskotorowej.

Kompleks porośniętych lasem hałd pogórniczych na Suchej Górze (252 m n.p.m.) to kolejne ciekawe miejsce. W XIX wieku na szczycie znajdowała się wieża triangulacyjna, która stanowiła jeden z kluczowych punktów pruskiej osnowy geodezyjnej. Miłośnicy architektury powinni zobaczyć neoromański kościół Przemienienia Pańskiego, datowany na 1911 rok, oraz XIX-wieczny krzyż przydrożny z polskim napisem w Piekarach Rudnych przy ul. Radzionkowskiej.

W Piekarach Rudnych i Bobrownikach znajdują się także XIX-wieczne stodoły, które zostały zbudowane z lokalnego kamienia szlakowego, dolomitu i wapienia. Na zachód od Bobrownik, w obrębie dzielnicy Śródmieście-Centrum, zlokalizowana jest Zabytkowa Kopalnia Srebra, będąca popularnym celem turystycznym. Oferuje ona trasę, która przedstawia historię i tradycje górnictwa kruszcowego w Tarnowskich Górach, z naziemnym skansenem maszyn parowych.

Na koniec warto wspomnieć, że przez zachodni skraj Bobrownik przebiega trasa turystycznej kolejki wąskotorowej, która prowadzi z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Znajduje się tu dawną stacja Repty, usytuowana w pobliżu Kunsztu oraz przystanek Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra, gdzie można poznać fascynującą historię regionu.

Herb dzielnicy

W latach 2011–2015 dzielnica Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne miała swój własny herb. Zgodnie z regulacjami, które zostały przyjęte 16 marca 2011 roku przez Radę Miejską w Tarnowskich Górach, herb ten przedstawiał:

(…) brązowy bóbr, siedzący na zielonym pagórku, umieszczony na niebieskim polu.

Transport

Transport drogowy

Wśród kluczowych tras, które przebiegają przez Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne, prym wiedzie ulica Korola, będąca elementem drogi krajowej nr 11. Ulica ta krzyżuje się z innymi ważnymi szlakami komunikacyjnymi, takimi jak ulica Radzionkowska, klasowa droga powiatowa (numer 3271S), która prowadzi w kierunku Radzionkowa na południowy wschód. Inna istotna droga, ul. Główna, również ma znaczenie dla lokalnej komunikacji, jest to droga gminna klasy Z z numerem 270 052 S, kierująca się na zachód.

Komunikacja miejska

W obrębie tej dzielnicy, publiczny transport zbiorowy opiera się na autobusach, których przewozy są zarządzane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego od 1 stycznia 2019 roku. Na sierpień 2024 roku, autobusy obsługujące linie kursujące przez obszar Bobrownik Śląskich-Piekar Rudnych mają kilka istotnych tras:

  • M3 (Tarnowskie Góry Dworzec – Katowice Piotra Skargi),
  • M102 (Tarnowskie Góry Dworzec – Bytom Dworzec),
  • 19 (Tarnowskie Góry Dworzec – Bytom Dworzec),
  • 142 (Tarnowskie Góry Dworzec – Strzybnica Kościelna),
  • 158 (Tarnowskie Góry Dworzec – Rokitnica Pętla),
  • 174 (Sowice Czarna Huta – Bobrowniki Śląskie),
  • 289 (Tarnowskie Góry Dworzec – Repty Śląskie Witosa),
  • 735 (Bytom Dworzec – Tarnowskie Góry Dworzec),
  • 749 (Tarnowskie Góry Plac Zembali – Stare Tarnowice GCR).

Na terenie Bobrownik Śląskich znajduje się wiele przystanków autobusowych, w tym: Bobrowniki Śląskie, Bobrowniki Śląskie Radzionkowska, Bobrowniki Śląskie Poczta, Bobrowniki Śląskie Sikorskiego, Bobrowniki Śląskie Pawilon Handlowy oraz Bobrowniki Śląskie Bolesława Śmiałego.

Sport

W Bobrownikach Śląskich znajduje się aktywny klub piłkarski, znany jako KS Górnik Bobrowniki Śląskie, którego główna siedziba usytuowana jest przy ulicy Piotra Skargi 15. Klub ten, wchodzący w skład lokalnej społeczności sportowej, obecnie, w sezonie 2019/2020, uczestniczy w rozgrywkach klasy okręgowej, biorąc udział w grupie śląskiej I.

Równocześnie, zespół Górnik II Bobrowniki Śląskie angażuje się w rywalizację w ramach B-klasy śląskiej, gdzie występuje w grupie Bytom II. Ta struktura ligowa sprzyja rozwijaniu młodych talentów oraz integracji lokalnej społeczności wokół sportowych pasji.


Oceń: Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:20