UWAGA! Dołącz do nowej grupy Tarnowskie Góry - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich


Kościół Przemienienia Pańskiego, usytuowany w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich, stanowi ważny obiekt zabytkowy, który jest chroniony i figuruje w gminnej ewidencji zabytków. To romantyczny kościół rzymskokatolicki przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów swoją wyjątkową architekturą oraz bogatą historią.

Kościół znajduje się na terenie dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne w mieście Tarnowskie Góry, które leży w malowniczym województwie śląskim. Warto dodać, że obszar ten nie tylko zachwyca pięknem krajobrazów, ale także oferuje nam bogate dziedzictwo kulturowe związane z miejscowym życiem religijnym i tradycją.

Zwiedzając to miejsce, można dostrzec nie tylko detale architektoniczne, ale także poczuć ducha historii, który przenika każdą cegłę tego zabytkowego kościoła.

Historia

Mieszkańcy wsi Bobrowniki przez wiele lat byli zmuszeni do podróży na nabożeństwa do kościoła w Reptach, który znajdował się w odległości około 5 km. Z kolei mieszkańcy sąsiednich Piekar Rudnych musieli pokonywać prawie 4 km, by dotrzeć do kościoła w Radzionkowie. Brak własnej parafii dla obu wsi powodował liczne trudności.

W 1894 roku podjęto pierwsze, aczkolwiek niewystarczające kroki w kierunku zbudowania świątyni. W 1902 roku sołtys Bobrownik, pan Józef Kuhna, wystąpił do wrocławskiej kurii biskupiej z prośbą o zgodę na budowę. Udzielono jej dopiero 26 maja 1910 roku, po interwencji kardynała Georga von Koppa, który zdecydował, że w gminie Bobrowniki powinien powstać kościół. Miał on jednak status gminy kaplicznej (niem. Kapellengemeinde), co różniło go od parafii czy przyparafialnych świątyń.

Działkę pod budowę przeznaczoną na nową świątynię oraz cmentarz wybrano z terenów należących do Piotra Kuhny i Wilhelma Porwika. Znalazła się ona na granicy między Bobrownikami a Piekarami Rudnymi, w pobliżu miejsca, gdzie powstawała nowa szkoła przy drodze z Tarnowskich Gór do Bytomia. Pierwsze wykopy pod fundamenty kościoła rozpoczęto w czerwcu 1910 roku. Uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce w niedzielę 10 lipca 1910 roku.

Budowa kościoła trwała zaledwie 17 miesięcy i kosztowała 250 000 marek. W niedzielę, 19 listopada 1911 roku, kościół został poświęcony przez ks. dziekana Josefa Konietzko z Radzionkowa, co odbyło się na podstawie zezwolenia biskupa wrocławskiego. Świątynia otrzymała wezwanie Przemienienia Pańskiego.

Równocześnie w dniu 1 kwietnia 1912 roku wprowadzono w życie dekret biskupa Koppa, który ustanawiał w Bobrownikach gminę kapliczną. Z kolei 28 lutego 1913 roku dokument ten został zatwierdzony przez władze rejencji opolskiej. Początkowo nowa placówka duszpasterska, związana z parafią w Reptach, obejmowała dwie wsie: Bobrowniki oraz Piekary Rudne. Od 1 sierpnia 1925 roku przyłączono także osady górnicze: Blachówkę, Lazarówkę i Segiet. Tego samego dnia wspólnotę w Bobrownikach, która miała wówczas status lokalii, podniesiono do rangi samodzielnej parafii.

Architektura

Świątynia Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich jest przykładem eklektyzmu, łącząc w sobie elementy neoromańskie oraz inne style architektoniczne. Budowla ma układ bazylikowy, w którym wyróżniają się trzy nawy, z główną nawią, która jest sklepiona w stylu krzyżowym. Budynek został wzniesiony z kamienia, a jego zewnętrzne ściany ozdobione są czerwoną cegłą klinkierową.

Detale architektoniczne kościoła zostały wykonane z cegły ceramicznej oraz wykorzystano inne ceramiczne elementy plastyczne, które dodają mu charakteru. Nawa główna przyciąga uwagę swoim wielospadowym dachem, natomiast nad półkolistym prezbiterium zlokalizowany jest dach namiotowy.

Od zachodniej strony budowli znajduje się imponująca czworoboczna wieża, która osiąga wysokość 42,25 m. Wieża, oprócz kruchty, posiada dwie przylegające absydy, a całość zwieńczona jest cebulastym hełmem w stylu neobarokowym, wykonanym z blachy miedzianej, który jest ozdobiony szeroką gloriettą. Na szczycie wieży umieszczono krzyż, a sygnaturka stylizowana jest w podobny sposób.

W partii kruchty dostrzegamy trójkątne szczyty, które przesuwają się do części zegarowej budowli. Okna bocznych naw są zamknięte w kształcie półkolistym, natomiast w nawie głównej występują okna biforyjne, które wzbogacone są rozetami, dodającymi światła i estetyki do wnętrza.

Główne wejście do kościoła ma formę dwuskrzydłowych drzwi, wykonanych z drewna, które są osadzone w okazałym portalu. Portal ten, stworzony przez cegielnię artystyczną Rother z Liegnitz, pokryty jest barwną glazurowaną cegłą i otoczony potrójnymi półkolumnami w stylu romańskim, które zdobią piękne motywy roślinne. Po obu stronach głównego wejścia znajdują się mniejsze drzwi jednoskrzydłowe, prowadzące do naw bocznych, zwiększające dostępność przestrzeni wewnętrznej.

Organy

Instrumenty muzyczne w świątyniach często mają bogatą historię, a w przypadku organów w Kościele Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich nie jest inaczej. Organy zostały skonstruowane przez Dominika Biernackiego, a ich kapitalny remont miał miejsce w 2011 roku, co zapewniło im nową jakość tonacji i brzmienia. Prace przy renowacji wykonał Henryk Hober, co również wpłynęło na ich obecny stan.

Instrument ten posiada zróżnicowaną dyspozycję, co sprawia, że jest używany do wielu różnych utworów muzycznych. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych piszczałek i sekcji organów:

Manuał IManuał IIPedał
1. Trompet 8′1. Pryncypał Skrzypcowy 8′1. Subbas 16′
2. Mixtura 3 ch.2. Aeolina 8′2. Violonbas 16′
3. Kwinta 2′3. Vox celesta 8′3. Oktawbas 8′
4. Flet 4′4. Amabilis 8′4. Fletbas 8′
5. Oktawa 4′5. Viola 4′5. Puzon 16′
6. Flet 8′6. Trawersflet 4′_
7. Salicet 8′7. Pikolo 2′_
8. Gamba 8′__
9. Pryncypał 8′__
10. Bourdon 16′__

Oceń: Kościół Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:23