Kaplica zlokalizowana w Bobrownikach Śląskich to miejsce o znaczącej wartości historycznej. Ta zabytkowa struktura została zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku, co czyni ją interesującym obiektem dla miłośników architektury i historii.
Obecnie kapitula ta znajduje się w granicach Tarnowskich Gór, dodając uroku tej urokliwej okolicy. Jej historie i tajemnice czekają na odkrycie przez każdego, kto zdecyduje się ją odwiedzić.
Lokalizacja
Kaplica znajduje się w malowniczym otoczeniu, przy południowej pierzei ulicy Głównej. Jest usytuowana w sąsiedztwie dawnego budynku urzędu gromady, który później stał się siedzibą gminy Bobrowniki. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów.
Opis
Kaplica, która nosi cechy wolnostojącego obiektu sakralnego, została zbudowana w orientacji, z prostokątnym rzucie i trójbocznie zakończonym wschodem. Jest to jednonawowa budowla, wzniesiona z dolomitu, a jej powierzchnie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne są otynkowane, co nadaje jej estetyczny wygląd.
Charakterystycznymi elementami architektonicznymi są dwie prominentne szkarpy o grubości 0,7 metra i wysokości 1,35 metra, które znajdują się na elewacji frontowej. Między nimi umieszczono niewielkie drewniane drzwi z kratą, co pozwala na podglądanie wnętrza obiektu. Mury kaplicy mają grubość 0,6 metra i wysokość 2,3 metra.
Wnętrze zdobi sklepienie żaglaste, a podłoga jest wyłożona glazurowanymi płytkami. Obiekt posiada również dwa małe okienka, każde o wymiarach 55 na 32 centymetry, które są zabezpieczone stalowymi kratami – jedno z nich znajduje się w ścianie północnej, a drugie w południowej.
Konstrukcja dachu to dwuspadowy element, osiągający wysokość 1,3 metra, pokryty gontem. Całość wieńczy sygnaturka, wsparta na dwóch drewnianych słupkach, która podtrzymuje namiotowy daszek zwieńczony stalowym krzyżem. W wieżyczce umieszczono dzwonek o średnicy 15 cm oraz wysokości 20 cm, który dodaje uroku całej kapliczce.
Kaplica przez lata była poddawana różnym pracom renowacyjnym. W 1980 roku zmodernizowano starą, zbutwiały dach, wstawiono nowe drewniane elementy pokryte świeżym gontem. Dodatkowo, usunięto pęknięcia w ścianach, zlikwidowano zniszczony drewniany cokół, a do okien zainstalowano metalowe kraty. Wymieniono drzwiczki, a wnętrze odnowiono białą farbą. Prace te były realizowane przez trzech cieśli z Koniakowa oraz czterech parafian z Bobrownik. W 2007 roku kapliczka ponownie została odmalowana i zabezpieczona, co uzupełnia jej wizualną atrakcyjność.
Wyposażenie
W kaplicy można zobaczyć interesujący obraz św. Jana Nepomucena, a także XIX-wieczną rzeźbę ludową przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego. W przeszłości w wyposażeniu znajdującej się tutaj kaplicy była również późnogotycka drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, datowana na około 1510 rok. Rzeźba ta została odrestaurowana i w 1998 roku przeniesiona do kościoła parafialnego.
Przypisy
- a b c Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 24.02.2023 r.) [dostęp 26.02.2023 r.]
- BIP – Urząd Miejski w Tarnowskich Górach: Gminna Ewidencja Zabytków, 06.09.2013 r. [dostęp 11.09.2018 r.]
- a b c d Kapliczka przy ul. Głównej. [w:] Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach – Bobrownikach Śląskich [online]. parafia.tgory.pl [dostęp 11.09.2018 r.]
- a b c d e f g h i Kapliczka zabytkowa. W: Franciszek Żurek: Historia Bobrownik Śląskich. Tarnowskie Góry: PUHW „AXON”, 2003, s. 113–115. ISBN 83-909898-7-5.
- a b Zofia Z. Krzykowska, Miasto pod panowaniem pruskim i w obrębie II Rzeszy Niemieckiej (1763-1918). Zabytki architektury i sztuki, [w:] Jan J. Drabina (red.), Historia Tarnowskich Gór, Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000, s. 322, ISBN 83-911508-3-6.
- a b Ignacy I. Płazak, Jan J. Przała, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Izabela I. Rejduch-Samkowa, Jan J. Samek (red.), t. VI (województwo katowickie), zeszyt 12 (powiat tarnogórski), Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1968, s. 1.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kaplice":
Źródło Młodości w Tarnowskich Górach | Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w StrzybnicyOceń: Kaplica w Bobrownikach Śląskich