Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Strzybnicy


Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Strzybnicy to zabytkowy obiekt, który stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu. Została ona wzniesiona w połowie XVIII wieku, a jej budowa datowana jest na rok 1756, co czyni ją interesującym punktem w historii lokalnej architektury.

Obecnie zlokalizowana w Strzybnicy, która jest częścią Tarnowskich Gór, kaplica ta zyskała status obiektu zabytkowego. Jej znaczenie podkreślono poprzez wpis do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co chroni jej unikalne walory historyczne oraz architektoniczne.

Lokalizacja

Kaplica Matki Boskiej Bolesnej znajduje się w strategicznej lokalizacji, u zbiegu ulic Sudeckiej, Kombatantów, Kościelnej oraz Generała Pułaskiego (dawniej 1 Maja i Poprzecznej). Można ją znaleźć przed domem usytuowanym przy ul. Kombatantów 33, w obszarze Piasecznej, która dawniej była odrębną miejscowością. W 1924 roku Piaseczna została przyłączona do Strzybnicy, a następnie, w 1975 roku, stała się częścią Tarnowskich Gór.

Architektura

Kaplica, która przyciąga uwagę swoją architekturą, jest wolnostojącą strukturą, zaprojektowaną na podstawie ośmiokąta. Jest to jednonawowa, murowana konstrukcja, pokryta tynkiem, a jej fasada malowana jest na biało. Wejście budynku zwieńczone jest półkoliście, a nad nim znajduje się niewielki okap, pokryty gontem. Na bocznych ścianach kaplicy znajdują się niewielkie okna, które dodają budowli charakteru. Dach kaplicy ma formę ośmiospadową, również pokrytą gontem, a całość wieńczy drewniana latarnia, na szczycie której umieszczony jest stalowy krzyż lotaryński.

W przeszłości, przed kaplicą istniał prostokątny, drewniany ganek, osadzony na ośmiu ozdobnych kolumnach, który był nakryty trójspadowym dachem pokrytym papą. Kaplica ulokowana jest nieco wyżej od poziomu drogi, co potwierdzają trzy schodki, prowadzące do jej wnętrza. Przed wejściem do kaplicy znajduje się rabata kwiatowa, a po jej bokach rosną dwa żywotniki. Po lewej stronie można również zauważyć drewniany krzyż, wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, datowany na około lata 1920–1930.

Wyposażenie

Naprzeciwko wejścia do kaplicy znajduje się szeroki, efektowny ołtarz, w którym umieszczono trzy figury ludowe. Pośrodku zlokalizowana jest figura pietà, a po obu jej stronach stoją figury Matki Bożej Niepokalanej oraz Różańcowej, co nadaje wnętrzu szczególną atmosferę.

Przypisy

  1. a b c Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Kapliczka pw. Matki Bożej Bolesnej, datowana na połowę XVIII w., w Strzybnicy. polskaniezwykla.pl. [dostęp 12.09.2018 r.]
  3. a b c d Jacek Kuczowic: Górnośląskie krzyże i kapliczki – powiat tarnogórski – katalog obiektów katalog – Kapliczka domkowa Tarnowskie Góry-Strzybnica, ul. Kombatantów. przydrozne.eu. [dostęp 12.09.2018 r.]
  4. a b c d BIP – Urząd Miejski w Tarnowskich Górach: Gminna Ewidencja Zabytków. 06.09.2013 r. [dostęp 11.09.2018 r.]
  5. ZofiaZ. Krzykowska ZofiaZ., Miasto pod panowaniem pruskim i w obrębie II Rzeszy Niemieckiej (1763-1918). Zabytki architektury i sztuki, [w:] JanJ. Drabina (red.), Historia Tarnowskich Gór, Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000 r., s. 324, ISBN 83-911508-3-6.
  6. a b c d e f IgnacyI. Płazak IgnacyI., JanJ. Przała JanJ., Katalog zabytków sztuki w Polsce, IzabelaI. Rejduch-Samkowa, JanJ. Samek (red.), t. VI (województwo katowickie), zeszyt 12 (powiat tarnogórski), Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, 1968 r., s. 1.
  7. Rozporządzenie Śląskiej Rady Wojewódzkiej z dnia 09.09.1924 r. w przedmiocie zniesienia obszarów dworskich w powiecie Tarnowskie Góry, „Dziennik Ustaw Śląskich” R. III, nr 21, poz. 86, 03.10.1924 r. (§ 1, ust. 9).
  8. Dz.U. z 1975 r. nr 15, poz. 88.

Oceń: Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Strzybnicy

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:25