Źródło Młodości w Tarnowskich Górach


Źródło Młodości, znane również jako Źródełko Młodości oraz Zdrzódło Repecke, to wyjątkowe krasowe źródło, którego urok podkreśla zabytkowa kapliczka oraz starannie ukształtowane otoczenie. To piękne miejsce znajduje się na Garbie Tarnogórskim, w malowniczej dzielnicy Repty Śląskie w Tarnowskich Górach. Źródło to zasilają wody z Rów Repeckiego, który jest jednym z dopływów rzeki Dramy.

Obiekt jest położony w południowo-zachodniej części miasta, w rejonie zbiegu ulic Księdza Henryka Renka oraz Jana Waliski. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także ul. Wincentego Witosa, która jest drogą powiatową nr 3221S. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom odwiedzających, obok źródła można znaleźć końcowy przystanek autobusowy Repty Śląskie Witosa dla linii 289, co ułatwia dojazd z centrum miasta.

Według lokalnych legend, woda ze skał dolomitowych w tym miejscu wypływa od „niepamiętnych czasów”, co czyni to źródło wyjątkowym miejscem o bogatej historii. Choć jego nazwa pozostaje tajemnicą, szczególną uwagę zwracają niezwykłe walory smakowe wód, które od dziesięcioleci przyciągają mieszkańców pobliskich miejscowości. Źródło przez długi czas funkcjonowało jako naturalny wypływ wód podziemnych, będący początkiem jednego z cieków źródłowych rzeki Dramy.

W 1969 roku, nowo powstałe koło terenowe Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podjęło się zadania uporządkowania źródła oraz jego najbliższego otoczenia. Prace trwały przez pięć lat i zakończyły się w 1974 roku. Do obudowy wykorzystano kamienie z polsko-niemieckiej granicy z okresu międzywojennego, jak również fragmenty kamieniarki z nieistniejącego pałacu Krafta von Donnersmarcka. Woda ze źródła płynąca trzema kranami w kształcie lwich głów przyciągała uwagę wielu turystów i mieszkańców.

Większość wód źródlanych trafia do kamiennego kanału, który kieruje je do Dramy. Przy wlocie do przelewu umieszczono ozdobny kamienny szczyt z trójkątnym zwieńczeniem, po bokach którego znajdują się dwie duże muszle. W szczycie umieszczono niegdyś okrągłą brązową plakietę z herbem Rept oraz wąskie tablice z napisem "ZDRZÓDŁO REPECKE", które niestety zostały skradzione po 2006 roku. Równocześnie, w 1999 roku, przeszły prace renowacyjne, które obejmowały nie tylko brukowanie terenu, ale także wymianę zadaszenia oraz ustawienie nowych ławeczek, co jeszcze bardziej wzmocniło znaczenie tego miejsca jako kapliczki i zdroju.

Źródło Młodości jest jednym z dwóch ostatnich czynnych źródeł w południowej części Tarnowskich Gór (obok Paulsbornu z Kolonii Lasowice). Niegdyś wiele z tych źródeł zniknęło, głównie z powodu obniżenia wód gruntowych, spowodowanego działalnością Głębokiej Sztolni „Fryderyk” Głębokiej Sztolni „Fryderyk”. Źródło Repeckie jest istotnym punktem w lokalnym systemie krążenia wód opadowych. Wydajność źródła wynosi 0,8 dm³/s, a woda w nim mało wapnia, jednak zawiera na przekroczonym poziomie azotany, wynika to z przenikania substancji z okolicznych pól, co sprawia, że jej spożycie nie jest zalecane.

W pobliżu źródła znajduje się również międzywojenny pomnik – granitowy słup, ustawiony na kamiennym cokole, z wyrytą inskrypcją "Versailles 28.6.1919", która odnosi się do traktatu wersalskiego. Znak ten, podobnie jak kamienie obudowy źródła, pochodzi z dawnej granicy polsko-niemieckiej, prawdopodobnie z odcinka między Reptami a Stolarzowicami lub Ptakowicami.

Obie te struktury, zarówno źródło ze swoją kapliczką i figurą Matki Bożej Ubogich, jak i pobliski pomnik, są wpisane do gminnej ewidencji zabytków Tarnowskich Gór. W okolicy przebiegają Szlak Husarii Polskiej oraz Szlak Powstańców Śląskich. Warto wzmiankować, że 4 grudnia 2019 roku, z okazji Barbórki, odsłonięto w pobliżu rzeźbę gwarka, będącą kopią dzieła Alojzego Niedbały, artysty ludowego z Bobrownik Śląskich. Również w 2022 roku Źródełko Młodości przeszło kolejny cykl kompleksowych prac renowacyjnych.


Oceń: Źródło Młodości w Tarnowskich Górach

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:7