Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, znane jako SMZT, to organizacja, która powstała w 1953 roku w Tarnowskich Górach. Jej misją jest zrzeszanie pasjonatów związanych z historią tego regionu. Działania stowarzyszenia koncentrują się na inicjowaniu, wspieraniu oraz podejmowaniu różnych działań na rzecz edukacji, kultury duchowej oraz materialnej, a także rozwoju samej ziemi tarnogórskiej.
SMZT pełni również rolę zarządcy obiektów turystycznych, w tym Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. W ofercie stowarzyszenia znajduje się również hostel „Młotek i Perlik”, usytuowany w budynku związanym z działalnością stowarzyszenia, określanym jako Dom Gwarka, znajdującym się w centrum miasta.
Zaangażowanie SMZT w ochronę oraz promocję lokalnej kultury i historii ma na celu nie tylko zachowanie dziedzictwa, ale także umożliwienie społeczności lokalnej oraz turystom odkrywania bogatej przeszłości ziemi tarnogórskiej.
Kalendarium
Historia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej jest bogata i pełna istotnych wydarzeń, które mają swoje początki w latach 50-tych XX wieku. W 1953 roku utworzono Komitet dla Spraw Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej, na którego czołowej pozycji stanął sztygar Alfons Kopia jako pierwszy przewodniczący Zarządu.
W 1955 roku z kolei, prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie (obecnie Katowice) podjęło decyzję o założeniu Kopalni Zabytkowej oraz Muzeum Górniczo-Geologicznego w Tarnowskich Górach. W tym samym czasie przeniesiono z terenu wydobywczego w Bobrownikach Śląskich zabytkową Dzwonnicę, którą osadzono przy placu Gwarków.
W 1957 roku to Stowarzyszenie wymyśliło i uruchomiło tygodnik „Gwarek”, a nieco później, we wrześniu 1957 roku, zorganizowało pierwsze Dni Tarnogórskich Gwarków, także otwierając dla zwiedzających Sztolnię Czarnego Pstrąga, mieszczącą się na terenie zabytkowego parku w Reptach.
Nie mniejszą wagę miało otwarcie muzeum w 1958 roku znajdującym się w historycznym Domu Sedlaczka. Wówczas na fasadzie tarnogórskiego ratusza zainstalowano rzeźbę gwarka, wykonaną przez Edmunda Halka. W 1959 roku stowarzyszenie zmieniło swoją nazwę na Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
W 1970 roku opracowano projekt budowy Skansenu Maszyn Parowych przy zabytkowej kopalni, a już w 1976 roku udostępniono do zwiedzania Zabytkową Kopalnię Rud Srebronośnych po dwudziestu latach budowy.
Warto podkreślić, że w 1997 roku, organizacja miała zaszczyt otrzymać Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. Przełomowym momentem był również 23 maja 2000 roku, kiedy to prezydent Aleksander Kwaśniewski złożył wizytę w Sztolni.
W latach 2002 oraz 2003 miało miejsce przejęcie gruntów oraz budynków Zabytkowej Kopalni i Sztolni Czarnego Pstrąga, co zwiększyło zasoby Stowarzyszenia. W 2017 roku nastąpiło wpisanie tarnogórskich zabytków pogórniczych administrowanych przez SMZT na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, pod nazwą Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku oraz system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.
Na koniec, warto koniecznie wspomnieć o 26 maja 2021 roku, kiedy nowo wybudowane rondo na zbiegu ulic Opolskiej i Powstańców Śląskich w centrum Tarnowskich Gór otrzymało imię Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Sekcje Stowarzyszenia
W ramach działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej funkcjonuje trzynaście różnych sekcji, które skupiają się na różnych aspektach ochrony i promocji lokalnej kultury oraz dziedzictwa. Każda z tych sekcji ma na celu wspieranie społeczności lokalnej oraz angażowanie mieszkańców w różnorodne inicjatywy.
|
|
Przewodniczący Zarządu
Od momentu, kiedy w 1953 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przewodniczyło mu siedmiu wyjątkowych liderów. Każdy z nich wniósł coś ważnego oraz przyczynił się do rozwoju organizacji.
- 1953–1955 – Alfons Kopia,
- 1955–1982 – Norbert Kot,
- 1982–1986 – Paweł Spałek,
- 1986–1993 – Norbert Kot,
- 1993–1994 – Stanisław Wyciszczak,
- 1994–1998 – Alfred Bluszcz,
- 1998–2018 – Marek Kandzia,
- od 2018 – Zbigniew Pawlak.
Wydawnictwa SMZT
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej z dumą zaprezentowało dotychczas szereg publikacji, które koncentrują się na regionie tarnogórskim oraz samym mieście Tarnowskie Góry.
Wśród tych wydawnictw znajdują się m.in.:
- Krzykowska Zofia, Zobaczyć niewidzialne. Zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim, Tarnowskie Góry, 2014, ISBN 978-83-936411-0-9,
- Wyżgoł Edward, Tarnogórski „Sedlaczek” w dziejach miasta i na szlaku węgierskiego tokaju, Tarnowskie Góry – Nakło Śląskie, 2014, ISBN 978-83-937218-2-5,
- Żeglicki Jacek, O budowie geologicznej, rudach i minerałach rejonu Tarnowskich Gór, Tarnowskie Góry, 1996, ISBN 83-904063-1-4,
- Wyciszczak Stanisław, Przewodnik tarnogórski wyd. III, Tarnowskie Góry, 2012, ISBN 978-83-924146-6-7,
- Sopucha Anna, Filak Mieczysław, Małe jest piękne. Tarnogórskie detale architektoniczne, Tarnowskie Góry, 2012, ISBN 978-83-924146-8-1.
Dodatkowo, co roku można znaleźć w publikacjach zapisy referatów, które są wygłaszane podczas Gwarków Tarnogórskich.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Głęboki Dół (jezioro) | Budynek Poczty w Tarnowskich Górach | Dzwonnica Gwarków | Instytut Tarnogórski i Muzeum | Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Doły Piekarskie” | Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Park w Reptach i dolina rzeki Dramy” | Tarnogórskie Centrum KulturyOceń: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej