Kamienice podcieniowe w Tarnowskich Górach


W Tarnowskich Górach znajduje się niezwykły zespół zabytkowych kamienic podcieniowych, które są doskonałym przykładem lokalnej architektury.

Te charakterystyczne budowle stanowią ważny element historycznego krajobrazu miasta.

Historia

W Tarnowskich Górach możemy podziwiać niezwykły zestaw kamieniczek, które są częścią historycznego krajobrazu. Zlokalizowane są one w zachodniej pierzei Rynku oraz wzdłuż ulicy Gliwickiej.

Te unikalne obiekty, nazywane potocznie Laubami, zostały wzniesione w drugiej połowie XVI wieku. Ich powstanie związane jest z utworzeniem centralnego placu, który stał się sercem życia miejskiego.

Architektura

Arkadowe podcienia, otwarte w swoim charakterze, stanowią niezwykle rozpoznawalny element tarnogórskiej architektury. Dawniej, takie arkady były częścią sąsiadujących ze sobą kamienic, jednak imająca miejsce historia przyniosła liczne przeróbki. Budynki, które obecnie możemy podziwiać, utrzymane są w renesansowym stylu, lecz ich aktualny wygląd wykształcił się głównie w początkach XIX wieku. Pewne obiekty tej pierzei przeszły także całkowite przebudowy na przełomie XIX i XX wieku.

Wnętrza tych kamienic kryją w sobie archaiczne elementy architektoniczne. Można w nich zobaczyć sklepione kolebkowo piwnice oraz kamienne odrzwia, na których można dostrzec gmerki wykonawcy, świadczące o ich wyjątkowym rzemiośle.

5 września 2015 roku, na tydzień przed odbywającymi się tarnogórskimi Gwarkami, przy kamienicy znajdującej się pod adresem Rynek 17, stanęła rzeźba gwarka autorstwa Norberta Jastalskiego. Jest to już czwarta figura gwarka w Tarnowskich Górach, a pozostałe znajdują się u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Tylnej, a także przy dworcu MZKP Tarnowskie Góry oraz w niszy na elewacji tarnogórskiego ratusza.

Administracja

Lauby, które znajdują się w Tarnowskich Górach, obejmują administracyjnie kilka znaczących budynków. Wśród nich wyróżniają się:

Przypisy

  1. Trzeci gwarek już jest! Autor: Tarnowskie Góry Urząd Miasta w: facebook.com

Oceń: Kamienice podcieniowe w Tarnowskich Górach

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:23