Park Piny


Park Piny to przyjemne miejsce wypoczynku dla mieszkańców okolic, które powstało w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Szukając relaksu w otoczeniu zieleni, warto odwiedzić ten park usytuowany w Tarnowskich Górach.

Obecnie Park Piny znajduje się w granicach Osady Jana, dzielnicy miejskiej, która dawniej była znana jako Osiedle XXV-lecia PRL. To jeden z dwóch parków dostępnych w tej okolicy. Drugim z nich jest Park Ojców Kamilianów, który usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Kamila.

Położenie

Park Piny zlokalizowany jest w obrębie dzielnicy Osada Jana, która do roku 1990 nosiła nazwę Osiedle XXV-lecia PRL. Obszar ten graniczy z dzielnicami Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne oraz Śródmieście-Centrum.

Od południa granicę parku wyznacza ulica Obwodnica, zaś od zachodu znajduje się dawne koryto rzeki Stoły. Dodatkowym wyznacznikiem jest linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (GKW). Z kolei północna oraz wschodnia granica parku przylega do terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych: ROD Wieczorka oraz ROD Faser, które zlokalizowane są przy ul. Bytomskiej.

Historia

Park Piny to wyjątkowe miejsce, które powstało w połowie lat 70. XX wieku, w wyniku działań mających na celu rekultywację terenów nieużytków. Ten obszar, usytuowany w północnej części dawnej żwirowni, był eksploatowany od XIX wieku do końca lat 60. XX wieku. Warto również zauważyć, że teren ten był wcześniej wykorzystywany do wydobycia rud żelaza oraz ołowiu w okresie od XVI do XVIII wieku.

W związku z rozwojem infrastruktury, w 1969 roku wybudowano obwodnicę miasta, która oddzieliła południową część żwirowni od terenów przeznaczonych na park. Historyczne pozostałości górnictwa można zauważyć w urozmaiconej rzeźbie terenu, która stała się inspiracją dla nazwy parku. Nazwa ta nawiązuje do słowa 'pingi’, pochodzącego od niemieckiego terminu Pinge. To pojęcie określa płytkie lejkowate zagłębienia terenu, sięgające od kilku do kilkunastu metrów głębokości, powstałe w wyniku odkrywkowego wydobywania kopalin lub zapadania się dawnych szybów wydobywczych.

Nieodłącznym elementem krajobrazu parku są również charakterystyczne pagórki, zwane warpie, które tworzą swego rodzaju tło dla alejki parkowych. Prace związane z zagospodarowaniem tego terenu, takie jak sadzenie drzew i krzewów oraz budowa alejek, amfiteatru, ławek i huśtawek, zostały zrealizowane w czynie społecznym przez pracowników lokalnych zakładów przemysłowych w Tarnowskich Górach.

Jednak na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, park przeszedł okres zaniedbania. Urządzenia rekreacyjne zaczęły ulegać dewastacji, a staw zlokalizowany w północnej części parku niestety wyschnął, co w znacznym stopniu wpłynęło na wygląd i funkcjonalność tego miejsca.

Stan obecny

Nieuregulowany stan prawny dotyczący poszczególnych działek, na których usytuowany jest Park Piny, stwarza istotne przeszkody, które utrudniają przeprowadzenie rewitalizacji tego terenu. W wyniku inicjatyw lokalnych stowarzyszeń, takich jak Stowarzyszenie na rzecz ratowania i reaktywacji Parku Piny na Osadzie Jana, które działało w latach 2016–2023, oraz Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie, podejmowane są różnorodne działania.

Organizowane są akcje sprzątania, które mają na celu poprawę stanu parku. Ponadto, lokalne grupy stawiają sobie za cel popularyzację i uświadamianie mieszkańców o znaczeniu oraz możliwości tego wyjątkowego miejsca. Poprzez różne przedsięwzięcia, lokalna społeczność angażuje się w ochronę i promowanie Parku Piny, co jest krokiem w stronę jego ożywienia i lepszego wykorzystania.


Oceń: Park Piny

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:11