Park Miejski w Tarnowskich Górach to malownicza przestrzeń, która znajduje się na warpiach, będących pozostałościami po XIX-wiecznych kopalniach rud. Zlokalizowany w tarnogórskim Śródmieściu, park stanowi oazę zieleni, w której rośnie blisko 50 gatunków drzew oraz 10 gatunków krzewów, w większości pochodzących z natury naszego kraju.
Wejście do tego parku zwieńcza imponująca grupa głazów narzutowych, z największym z nich, który został uznany za pomnik przyrody. Na jednym z głazów znajduje się tablica z wierszem autorstwa miejscowego kronikarza, Jana Nowaka, datowana na 1925 rok. Dla ciekawostki, wcześniej można było tam przeczytać wiersz tarnogórskiego pocztyliona, Hildebrandta.
Historia parku sięga 1903 roku, kiedy to jego powstanie było dziełem dużej determinacji proboszcza katolickiej parafii, ks. Franciszka Kokota (znanego także jako Franz Kokott, który zmarł w 1908 roku), oraz burmistrza miasta, Richarda Otte. To właśnie oni nabyli grunt i przekształcili teren, który na przestrzeni wieków był intensywnie eksploatowany górniczo, co doprowadziło do utworzenia licznych hałd oraz warpier.
Przez lata park przeszedł znaczące zmiany. Po 1910 roku powstało na jego terenie boisko sportowe, a w 1918 roku zainstalowano Cmentarz Wojenny (Ehrenfriedhof) dla żołnierzy, którzy polegli podczas I wojny światowej. W 1928 roku dodano tor łyżwiarski, a w 1977 roku górkę saneczkową z wyciągiem narciarskim, choć ten ostatni obecnie jest nieczynny.
W parku znajdują się różne obiekty rekreacyjne, w tym drewniana wieża widokowa, staw z fontanną, kawiarenka, korty tenisowe oraz muszla koncertowa. Zachodnia część parku to przestrzeń, w której mieści się Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze z I i II wojny światowej. Obok niego, 10 kwietnia 2011 roku, odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
W ramach dalszego rozwoju parku, w październiku 2013 roku, alejki w Parku Miejskim zostały nazwane i otrzymały tabliczki informacyjne. Oto ich nazwy:
- Aleja Kaganków,
- Aleja Skarbka,
- Aleja Pod Wieżę,
- Aleja Dobrego Urobku,
- Aleja Karbidek,
- Aleja Sztygarów,
- Skrót Gwarków,
- Promenada.
W 2016 roku park został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego znaczenie historyczne oraz kulturowe. To miejsce, które łączy w sobie przyrodę z bogatą historią Tarnowskich Gór, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z dalsza.
Obiekt UNESCO
Park Miejski w Tarnowskich Górach, który stanowi znaczący przykład rekultywacji terenów pokopalnianych, został zgłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wniosek o jego uwzględnienie został złożony na prośbę Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Uroczystość związana z wpisem na listę miała miejsce 9 lipca 2017 roku w Krakowie, podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Otrzymanie tego statusu jest nie tylko prestiżem dla parku, ale także uznaniem dla wspólnoty lokalnej i jej działań związanych z ochroną oraz rekultywacją terenów związanych z kopalnictwem.
Przypisy
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Anna Malinowska: Mamy to! Tarnowskie Góry trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. [w:] gazeta.pl [on-line]. Agora, 09.07.2017 r. [dostęp 09.07.2017 r.]
- GrzegorzG. Rudnicki GrzegorzG., Tarnowskie Góry w UNESCO! Co jest na liście światowego dziedzictwa? LISTA 28 MIEJSC + ZDJĘCIA [online], Express Bydgoski [dostęp 10.07.2017 r.]
- Śląskie. Wniosek w sprawie tarnogórskich podziemi trafił do UNESCO [online], Wyborcza.pl, 02.02.2016 r. [dostęp 02.02.2016 r.]
- PawełP. Pawlik PawełP., Tarnowskie Góry na liście UNESCO? Rząd złożył wniosek [online], Onet.pl, 02.02.2016 r. [dostęp 02.02.2016 r.]
- R. Bednarczyk, Na warpiach. Park miejski i cmentarze w Tarnowskich Górach. Tarnowskie Góry 2018, s. 9–15.
- Der Ehrenfriedhof im Stadtpark zu Tarnowitz, O.-S. (niem.). W: „Die Gartenwelt”, Jg. XXIII, Nr. 32, 1919, s. 254.
- Der Stadtpark in Tarnowitz, O.-S. (niem.). W: "Die Gartenwelt", Jg. XXI, Nr. 22, 1917, s. 253.
- Informacja o śmierci ks. Franciszka Kokota †26.02.1908: „Schlesisches Pastoralblatt”, Jg. XXIX, No. 5, Breslau, 01.03.1908 r., s. 48.
- Mamy parkowy GPS. archiwum.tarnowskiegory.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 07.02.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Park Hutnika w Tarnowskich Górach-Strzybnicy | Park w Reptach | Park Redena w Tarnowskich Górach | Paulsborn | Park Ojców Kamilianów w Tarnowskich Górach | Park Piny | Park KunsztOceń: Park Miejski w Tarnowskich Górach