Puferki


Puferki, znane również pod niemiecką nazwą Gruschkamühle, to interesująca miejscowość, która jest integralną częścią Tarnowskich Gór. Jest zlokalizowana w obrębie dzielnicySowice, co czyni ją atrakcyjnym miejscem na mapie regionu.

Warto zwrócić uwagę na jej unikalny charakter oraz ciekawe aspekty związane z lokalizacją w tym obszarze.

Lokalizacja

Puferki są usytuowane w bezpośredniej bliskości centrum Tarnowskich Gór, zaledwie 2,5 km w linii prostej od centrum miasta. Ta malownicza miejscowość skupia kilkanaście domów, które znajdują się wzdłuż ulicy Grzybowej oraz przy ulicy Wincentego Pola.

Ważnym elementem krajobrazu Puferków jest rzeka Stoła, która przepływa przez tę miejscowość, dodając jej uroku i charakteru.

Historia i nazwa

W rejonie rzeki Stole, która przebiega przez miejscowość Puferki, istniał rozbudowany system stawów piętrzących wodę, datowany przypuszczalnie na XV wiek. Wokół tych stawów działały młyny oraz kuźnie, gdzie prowadzono prace związane z przetwarzaniem metali. Miejsca te zajmowały się rozdrabnianiem większych brył kruszców na drobniejsze fragmenty, a zakłady te w języku niemieckim określane były mianem Pochwerk. Nazwa Puferki w języku polskim czerpie z tej tradycji. Pomimo że urzędowa nazwa niemiecka miejscowości brzmiała Gruschkamühle, dotyczyła ona właściciela młyna, który powstał w końcu XVIII wieku, kiedy to zakończono działalność kuźniczą w tym rejonie. Młyn, którego lokalizacja znajdowała się nad rzeką Stołą, w rejonie obecnej ulicy Wincentego Pola, był zaznaczony jeszcze na mapach WIG z lat 30. XX wieku.

Dr Marek Wroński identyfikuje Puferki z osadą Ruda, znaną także jako Hammer (od niemieckiego oznaczającego „młot”), która po raz pierwszy została wymieniona w dokumencie z 15 kwietnia 1415 roku. W tym dokumencie biskup krakowski Wojciech Jastrzębiec dokonał erygowania parafii w Tarnowicach. Ruda oraz inne wsie, takie jak Tarnowice, Rybna, Pniowiec, Opatowice, Sowice, oraz Lasowice, wówczas należały do parafii w Reptach. Możliwe jest, że nazwa Ruda odnosiła się do podmokłej łąki o rdzawej barwie, chociaż bardziej wiarygodne źródła wskazują na związek z miejscem wydobycia lub przetapiania rudy żelaza.

W przeszłości południowo-wschodnia część Puferków stanowiła część gminy Sowice (niem. Gemeinde Sowitz), natomiast północno-zachodnia część, wraz z sąsiednim Repeckiem, przynależała do gminy Opatowice (Gemeinde Oppatowitz). W latach 1945–1954 miejsca te funkcjonowały w ramach gminy Strzybnica, a następnie były częścią gromady Strzybnica w latach 1954–1958. W kolejnych latach, od 1958 do 1966, znalazły się w granicach osiedla Strzybnica, a w latach 1967–1975 były częścią miasta Strzybnica. W 1975 roku przyłączono je do Tarnowskich Gór, a Repecko oraz cały obszar Puferków zostały włączone do dzielnicy Sowice.

Archeologia

W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w dolinie rzeki Stoły na terenie Puferków w latach 30. XX wieku, archeolodzy natrafili na pozostałości osady z epoki kamiennej. Odkryto także dwa ślady osadnictwa z epoki kamiennej oraz epoki brązu, oznaczone jako AZP 94-46 nr 10-12, ze współrzędnymi: 50°27′53″N, 18°50′12″E; 50°27′52″N, 18°50′24″E oraz 50°27′50″N, 18°50′30″E. Odnalezione w tym obszarze naczynia reprezentują kulturę łużycką.

Komunikacja

Dojazd do Puferek jest możliwy zarówno od wschodu, jak i zachodu, dzięki ul. Grzybowej, która jest częścią drogi powiatowej klasy Z nr 3290S. Z kolei od strony centrum, czyli południa, dostępność zapewnia ul. Wincentego Pola, która należy do drogi gminnej klasy D nr 270 198 S.

W zakresie komunikacji publicznej, usługi przewozowe realizowane są przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, który organizuje transport autobusowy na liniach 189, 671 oraz 736. Autobusy zatrzymują się na przystanku o nazwie Puferki.

Warto również wspomnieć, że przez ten malowniczy teren przebiega Szlak Segiecki, który przyciąga miłośników turystyki pieszej i rodzinnych wycieczek.


Oceń: Puferki

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:13