Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego, znany również jako Szkoła Parkowa, to obiekt o bogatej historii, zlokalizowany w Tarnowskich Górach.
Powstał on w latach 1929–1932, a jego architektura odzwierciedla ówczesne trendy budowlane. W okresie II wojny światowej, w latach 1939–1945, obiekt nosił nazwę Adolf-Hitler-Schule.
W dniu dzisiejszym, budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co podkreśla jego znaczenie historyczne i kulturowe. Obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa, która kontynuuje długoletnią tradycję edukacyjną tego miejsca.
Lokalizacja
Budynek szkoły usytuowany jest w dzielnicy Śródmieście-Centrum Tarnowskich Gór. Znajduje się on na zachodnim krańcu zabytkowego śródmieścia, a dokładniej po wschodniej stronie ulicy Stanisława Wyspiańskiego.
Historia
Jedną z pierwszych instytucji edukacyjnych na terenie Tarnowskich Gór była Katolicka Szkoła Powszechna nr 2 dla dziewcząt, która pierwotnie zlokalizowana była w budynku przy ul. Zamkowej 3-5, w samym sercu miasta. Niezaprzeczalnym problemem okazała się ograniczona dostępność miejsca, bowiem szkoła dysponowała zaledwie 14 salami lekcyjnymi, co okazało się niewystarczające w obliczu rosnącego zapotrzebowania. Dlatego to właśnie tarnogórska rada miejska, w dniu 5 listopada 1928 roku, podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy nowoczesnego gmachu szkolnego, który miał się składać z 32 klas i powstać na zakupionej specjalnie w tym celu dużej działce przy ul. Parkowej (dziś ul. Stanisława Wyspiańskiego), w sąsiedztwie parku miejskiego, dlatego też placówka ta jest znana jako „szkoła parkowa”.
Budowa obiektu została zapoczątkowana w grudniu 1929 roku, a realizowana była zgodnie z projektem architekta Martina Stefke, pod fachowym nadzorem miejskiego budowniczego, Wiktora Warzechy. Prace budowlane trwały niecałe trzy lata, a ich wykonawcą była firma Kaspara Jastrzembskiego z Tarnowskich Gór. Uroczyste otwarcie nowej szkoły miało miejsce 31 października 1932 roku, gdzie zaszczyt uczestnictwa miał m.in. wojewoda Michał Grażyński. Wówczas nadano tej placówce nazwę Katolicka Szkoła Powszechna nr 2 Żeńska im. Królowej Jadwigi. W ramach tego gmachu swoje miejsce znalazły również inne szkoły, takie jak Szkoła Powszechna Specjalna nr 6 oraz Publiczna Szkoła Powszechna nr 5 dla Mniejszości Językowej Niemieckiej, która w roku szkolnym 1937/1938 przeniosła się do Szkoły Powszechnej nr 1, mieszczącej się przy ulicy Jana III Sobieskiego.
W roku 1935 wydzielono z Katolickiej Szkoły Powszechnej nr 2 Publiczną Szkołę Powszechną nr 4 Żeńską, natomiast z budynku przy ulicy Sobieskiego powstała Publiczna Szkoła Powszechna nr 3 Męska. Ostatecznie, we wrześniu 1937 roku, ta ostatnia również znalazła swoją siedzibę w budynku przy ul. Parkowej, co spowodowało, że w obiekcie tym funkcjonowały cztery szkoły.
Niestety, we wrześniu 1939 roku budynek został zarekwirowany przez administrację niemiecką, a placówka przyjęła imię Adolf-Hitler-Schule (szkoła im. Adolfa Hitlera). W obrębie obiektu zorganizowano szpital wojskowy, a w końcowych miesiącach wojny na terenie boisk powstały schrony przeciwlotnicze oraz rowy.
Po zakończeniu działań wojennych budynek przeszedł gruntowny remont. W 1954 roku uruchomiono system radiowy, co wpłynęło na nowoczesność placówki. W roku szkolnym 1962/1963 nastąpiła zmiana w kierunku edukacji koedukacyjnej, a w 1965 roku Szkoła Specjalna nr 6 przeniosła się do nowego gmachu przy ul. Strzelców Bytomskich. Następnie, w 1972 roku, po otwarciu nowego obiektu szkolnego w dzielnicy Osada Jana, Szkoła Podstawowa nr 4 została zlikwidowana, a w budynku pozostały jedynie dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 (w części północnej) oraz Szkoła Podstawowa nr 3 (w części południowej).
W kolejnym roku, Szkoła Podstawowa nr 3 uzyskała imię Aleksandra Zawadzkiego, działacza komunistycznego. W 1983 roku miała miejsce pierwsza kompleksowa przebudowa placówki od 1946 roku. W 1990 roku z nazwy Szkoły Podstawowej nr 3 usunięto związki z patronem komunistycznym, a Szkole Podstawowej nr 2 nadano imię prof. Władysława Babireckiego, wieloletniego nauczyciela, dnia 19 listopada 1993 roku.
W roku szkolnym 1999/2000, w wyniku reformy oświatowej, Szkoła Podstawowa nr 2 przekształciła się w Publiczne Gimnazjum nr 2 Sportowe. W czerwcu 2012 roku patronem Szkoły Podstawowej nr 3 został ks. Franciszek Blachnicki. W wyniku reformy oświaty, we wrześniu 2017 roku, Publiczne Gimnazjum nr 2 Sportowe zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 3, co doprowadziło do utworzenia jednolitej ośmioklasowej placówki – Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego.
Architektura
Budynek ten jest wybitnym przykładem wczesnej modernistycznej architektury, która czerpała inspiracje z działalności Bauhausu. Jego żelbetowa konstrukcja została zredukowana do prostych, geometrycznych form, które zachowują jednak klasycystyczną harmonię. Bryła budynku oparta jest na symetrycznym rzucie i składa się z trzech solidnych bloków, które pokryte są płaskimi dachami. Interesującym elementem jest to, że blok centralny jest zarówno niższy, jak i cofnięty w stosunku do pozostałych dwóch, północnego i południowego. Z tylnej części budynku rozciągają się przestronne tarasy, które znajdują się na dachach sal gimnastycznych.
Pierwotnie wnętrze zawierało pięć przestronnych klatek schodowych, dwie sale gimnastyczne sięgające siedmiu metrów wysokości, a przy nich znajdowały się po dwie szatnie oraz natryski. Uczniowie mieli do dyspozycji 30 sal lekcyjnych, trzy pracownie, dwie sale rysunkowe oraz osiem pracowni do nauczania o gospodarstwie domowym. Dodatkowo, w budynku umieszczono 14 pomieszczeń przeznaczonych na pomoce szkolne, dwie kuchnie i stołówki, a także dwie kancelarie, pokoje nauczycielskie, mieszkania dla nauczycieli, gabinety lekarskie i świetlicę. Warto zaznaczyć, że w tej „szkole parkowej” jako pierwszej w Polsce zainstalowano elektryczne dzwonki oraz zastosowano system ogrzewania gazowego. Oryginalna stolarka drzwiowa oraz częściowo i okienna przetrwały do współczesnych czasów, co dodaje uroku tej placówce.
Wokół budynku można znaleźć starannie zagospodarowane otoczenie, w tym boiska oraz ogród szkolny usytuowany od strony tylnej. W frontowej części zaprojektowano trawniki i murki z cegły klinkierowej, a przed najniższym, centralnym wejściem umiejscowiono ceglany postument z zegarem.
W okresie międzywojennym ten nowoczesny obiekt edukacyjny przyciągał uwagę wielu delegacji, zdobywając uznanie, nawet pośród prasy niemieckiej. Jego unikalność i nowatorskie podejście do architektury w tamtych czasach stanowiło istotny krok w kierunku nowoczesnych standardów budownictwa szkolnego w Polsce.
Przypisy
- Szkoły po nowemu. [w:] Urząd Miejski w Tarnowskich Górach [on-line]. 22.02.2017 r. [dostęp 25.02.2021 r.]
- Widokówki z Tarnowskich Gór: Lata 1939–1945, Tarnowskie Góry w latach okupacji. [w:] tarnowskie_gory.fotopolska.eu, Dana [on-line]. 07.02.2017 r. [dostęp 04.02.2018 r.] (pol.).
- Ryszard Bednarczyk: Śladami tarnogórskiego funkcjonalizmu. Tarnowskie Góry: Fundacja Kruszce Śląska, 2015 r., s. 7.
- Ksiądz Franciszek Blachnicki patronem Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach. [w:] Urząd Miejski w Tarnowskich Górach [on-line]. 05.06.2012 r. [dostęp 04.02.2018 r.]
- HerbertH. JeziorskiH., Tarnowskie Góry w okresie międzywojennym (1918–1939). Szkoły i przedszkola, [w:] JanJ. Drabina (red.), Historia Tarnowskich Gór, Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000 r., s. 445–447.
- ZofiaZ. KrzykowskaZ., Tarnowskie Góry w okresie międzywojennym (1918-1939). Architektura, [w:] JanJ. Drabina (red.), Historia Tarnowskich Gór, Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000 r., s. 471–472.
- a b c d e f g h i j Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach: Historia naszej szkoły. [dostęp 01.02.2018 r.] (pol.).
- a b Rejestr zabytków nieruchomych w województwie śląskim. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 01.02.2018 r.]
- Jan Pluta. Profesor – tarnogórska legenda. „Montes Tarnovicensis”, 09.09.2000 r. Oficyna „Monos”. ISSN 1640-0216.
- Józef Prażmowski: Szkolnictwo w województwie śląskim: przedszkola, szkoły wszelkiego typu, nauczycielstwo. Katowice: nakładem autora, 1938 r., s. III. [dostęp 04.02.2018 r.]
- a b c d e f g h Broniec i in. 2009 r., s. 109.
- ZdzisławZ. FranusZ., Lata II wojny światowej i powojennego półwiecza. Oświata, [w:] JanJ. Drabina (red.), Historia Tarnowskich Gór, Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000 r., s. 611–612.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach | II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach | Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach | Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Mechanik” w Tarnowskich GórachOceń: Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach