Urszula Bożena Glensk, urodzona w 1967 roku w Tarnowskich Górach, to wybitna postać w dziedzinie literaturoznawstwa i krytyki literackiej. Jej prace oraz badania znacząco przyczyniły się do rozwoju współczesnej krytyki literackiej w Polsce.
Znana ze swojego pasjonującego podejścia do analizy tekstów literackich, Glensk zdobyła uznanie wśród środowiska akademickiego oraz krytyków literackich.
Literatura i reportaż
Urszula Glensk specjalizuje się zarówno w dawnym, jak i współczesnym reportażu. Aktualnie pracuje jako profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie kieruje Zakładem Form Literackich i Dokumentalnych.
W swojej pracy wykłada literaturę oraz creative writing, a także jest autorką wielu artykułów naukowych i publicystycznych, które poruszają kluczowe tematy, takie jak prawa uchodźców czy ochrona osób represjonowanych w wyniku konfliktów zbrojnych. Ponadto, zajmuje się również problematyką ochrony drzew.
Jej teksty często znaleźć można w prestiżowych publikacjach, takich jak „Nowe Książki” oraz na portalu „Studio Opinii”. W latach 2019–2021 pełniła zaszczytną funkcję członka jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.
Nagrody i wyróżnienia
Urszula Glensk w swoim dorobku ma liczne nagrody oraz wyróżnienia, które potwierdzają jej talent i wkład w polską literaturę i historię.
- 2015 – Nagroda Historyczna Polityki za książkę Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu 1918–1939,
- 2016 – Nagroda Prezesa Rady Ministrów,
- 2019 – nominacja do Nagrody Literackiej Nike za biografię Hirszfeldowie. Zrozumieć krew.
Publikacje książkowe
Urszula Glensk, jako jedna z prominentnych postaci literackich, ma na swoim koncie szereg wartościowych publikacji, które znacząco wzbogacają polskie piśmiennictwo.
- „Proza wyzwolonej generacji 1989–1999”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002,
- „Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze”, Atut, Wrocław 2007,
- Współautorka podręcznika „Jak zostać pisarzem? Pierwszy polski podręcznik dla autorów” pod redakcją Andrzeja Zawady, Bukowy Las, Wrocław 2011,
- „Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu”, Universitas, Kraków 2012 (wyróżnienie „Książka Miesiąca” Magazynu Literackiego Książki),
- „Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918–1939)”, Universitas, Kraków 2014,
- „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”, Universitas, Kraków 2018,
- „Opowieści przesiane. O medycynie ze Zbigniewem Rudkowskim rozmawia Urszula Glensk”, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wrocław 2021.
Te prace pokazują nie tylko jej pasję do literatury, ale również zaangażowanie w ważne tematy kulturowe i społeczne, które są obecne w polskiej rzeczywistości.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan Miodek | Michał Oleszczyk | Wojciech Rojek | Arkadiusz Kozubek | Marzena Szewczuk-Stępień | Wincenty Swoboda | Mirosław Filipowicz | Leokadia Dukiewicz | Leon Koj | Małgorzata Urszula MazurczakOceń: Urszula Glensk