Szczepan Grajczyk


Szczepan Grajczyk, znany również pod pseudonimem Hindus, to niezwykle istotna postać w polskim sporcie wioślarskim. Urodził się 14 grudnia 1931 roku w Tarnowskich Górach, a swoją karierę sportową związał z wybitnymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej, zdobywając medale olimpijskie w Melbourne w 1956 roku oraz w Tokio w 1964 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej Grajczyk podjął studia na Politechnice Wrocławskiej, gdzie zdobył wiedzę techniczną, która z pewnością przyczyniła się do jego późniejszego rozwoju zawodowego. Jego sportowa droga była ściśle związana z klubem AZS Wrocław, w którym spędził wiele lat, trenując pod okiem doświadczonego trenera Zbigniewa Schwarzera.

Obecnie Szczepan Grajczyk mieszka w Schweinfurt w Niemczech, gdzie z pewnością wspomina swoje sportowe sukcesy oraz wpływ, jaki wywarł na rozwój wioślarstwa w Polsce.

Osiągnięcia sportowe

Sportową karierę Szczepana Grajczyka można opisać poprzez jego liczne osiągnięcia. W latach 1955–1965 zdobył dziesięciokrotnie tytuł mistrza Polski w różnych konkurencjach, takich jak czwórka ze sternikiem, czwórka bez sternika oraz ósmej.

Jego sukcesy na międzynarodowej arenie to m.in. zajęcie 4. miejsca podczas Mistrzostw Europy w Bledzie w 1956 roku, gdzie wystartował w czwórkach bez sternika. W tej osadzie płynął wraz z Kazimierzem Błasińskim, Marianem Nietupskim oraz Zbigniewem Paradowskim.

W tym samym roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne. Niestety, czwórka bez sternika nie zdołała awansować do finału, zajmując 2. miejsce w przedbiegach (czas 6:46.3), co nie wystarczyło, aby zakwalifikować się dalej, gdyż w półfinałach zajęli 4. miejsce (8:32.0).

W 1959 roku brał udział w Mistrzostwach Europy w Macon, gdzie drużyna odpadła w repesażu w konkurencji dwójek podwójnych. Kolejne osiągnięcie miało miejsce w 1962 roku, gdy zdobył 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w Lucernie, w czwórce ze sternikiem, płynąc w osadzie z Marianem Leszczyńskim, Ryszardem Lubickim oraz Andrzejem Nowaczykiem.

W 1963 roku zajął ponownie 4. miejsce, tym razem podczas Mistrzostw Europy w Kopenhadze, w tej samej konkurencji, w której w jednej osadzie znajdował się również Jerzy Pawłowski, pełniący funkcję sternika. Jego ostatnim znaczącym osiągnięciem były Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 1964 roku, gdzie zajął 6. miejsce w finale (7:28.15) w czwórce ze sternikiem. Zespół, w którym płynął z Marianem Leszczyńskim, Ryszardem Lubickim, Andrzejem Nowaczykiem oraz sternikiem Jerzym Pawłowskim, zapewnił sobie 3. miejsce w przedbiegach (6:58.64) oraz 1. miejsce w repesażu (7:11.74).


Oceń: Szczepan Grajczyk

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:21