Leopold Markiefka


Leopold Markiefka, urodzony 10 października 1813 roku w Tarnowskich Górach, to postać, która miała istotny wpływ na życie społeczności katolickiej w swojej epoce. Zmarł 24 maja 1882 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo jako ksiądz katolicki oraz aktywny działacz społeczny.

Jego życie i działalność w znaczny sposób przyczyniły się do rozwoju kościoła oraz życia społecznego w regionie, a jego osiągnięcia zdobią historię religijną i społeczną tego okresu.

Biografia

Leopold Markiefka rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie ukończył studia teologiczne. W 1838 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Dwa lata później, w 1842, podjął pracę w Bogucicach, początkowo funkcjonując jako administrator, a w następnym roku już jako proboszcz. W 1868 roku objął urząd dziekana mysłowickiego.

Jako duszpasterz, Leopold był niezwykle szanowany i popularny wśród parafian. Nie ograniczał się tylko do typowych obowiązków kapłańskich, ale również zaangażował się w działalność charytatywną oraz w ruch na rzecz trzeźwości. W trudnym okresie klęski głodu oraz epidemii tyfusu na Górnym Śląsku w latach 1847-1848, Markiefka aktywnie organizował pomoc dla ofiar tych katastrof.

W 1858 roku założył w Bogucicach sierociniec pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Do prowadzenia tej placówki sprowadził siostry Boromeuszki, a po ich usunięciu w trakcie kulturkampfu, opiekę nad sierocińcem przejęły siostry Jadwiżanki. Markiefka napisał statut dla sierocińca, a także regularnie dbał o pozyskiwanie funduszy na jego działalność.

W 1863 roku, jako dziekan, zajął się odbudową przytułku (szpitala) dla ubogich, który nosił imię św. Ludwika w Mysłowicach. Dzięki jego staraniom, 7 września 1874 roku, w Bogucicach powstał zakład leczniczy mogący pomieścić 30 pacjentów, prowadzony przez Bonifratrów. Instytucja ta była skierowana głównie do górników i hutników, którzy nie mieli środków na prywatne leczenie, a przyjmowała chorych niezależnie od wyznania.

W swoim testamencie zaznaczył, że jego oszczędności mają wspierać ubogich mieszkańców Bogucic, Załęża oraz Dąbrówki Małej. Jego działalność była doceniana, co potwierdza przyznanie pruskiego Orderu Czerwonego Orła IV klasy.

W Katowicach−Bogucicach, jego pamięć uhonorowano poprzez nadanie imion ulicom: ulicy Leopolda oraz ulicy ks. Leopolda Markiefki.

Przypisy

  1. a b Markiefka Leopold (Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku). silesia.edu.pl. [dostęp 13.07.2023 r.]
  2. Bonifratrzy – Bogucice (Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku). silesia.edu.pl. [dostęp 13.07.2023 r.]
  3. Waldemar Jama, Aleksandra Niesyto: Cmentarze Katowic. Katowice: Muzeum Historii Katowic, 1997.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Adam Wodarczyk | Henryk Pyka | Jan Kochel | Teodor Kremski | Ireneusz Celary

Oceń: Leopold Markiefka

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:14