Henryk Pyka


Henryk Pyka to ważna postać w polskim Kościele katolickim. Urodził się 30 grudnia 1946 roku w Tarnowskich Górach. Jest nie tylko duchownym katolickim, ale także doktorem teologii, specjalizującym się w liturgice oraz historii sztuki sakralnej.

W swoim dorobku zawodowym pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach oraz Galerii Fra Angelico, co podkreśla jego znaczenie w kultywowaniu kultury i sztuki religijnej w Polsce.

Życiorys

Henryk Pyka to postać, która wywodzi się z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Jego edukacja rozpoczęła się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie nabył solidne podstawy teologiczne oraz dodatkowo studiował historię sztuki. W dniu 8 kwietnia 1971 roku przyjął święcenia kapłańskie, co otworzyło przed nim nowe możliwości w pracy duszpasterskiej.

Po uzyskaniu święceń kapłańskich, Henryk Pyka pełnił rolę duszpasterza akademickiego w Katowicach, a także wikariusza w wielu parafiach, w tym w Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie, a także w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, parafii Św. Barbary w Chorzowie oraz w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

W okresie od 1989 do 2012 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, a także Galerii Fra Angelico, która działała w ramach muzeum. W tym czasie był aktywnym członkiem Komisji Sztuki i Architektury Sakralnej, a także zasiadał w radach muzealnych takich jak Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Muzeum Historii Katowic. Jego praca naukowa oraz artystyczna zaowocowała licznymi wystawami oraz publikacjami.

Wydane publikacje

  • Henryk Pyka: Witraże Wiktora Ostrzołka: pięćdziesiąt lat twórczości. Katowice: Księgarnia św. Jacka, 2006. ISBN 83-7030-529-6, brak numerów stron w książce.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Jan Kochel | Teodor Kremski | Ireneusz Celary | Leopold Markiefka | Adam Wodarczyk

Oceń: Henryk Pyka

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:18