Piotr Trojan


Piotr Trojan to zdolny polski artysta, którego talent przejawia się nie tylko w aktorstwie, ale również w scenariopisarstwie i reżyserii. Urodził się 6 czerwca 1986 roku w Tarnowskich Górach, gdzie swoje pierwsze kroki w sztuce stawiał z wielką pasją.

W swoim dorobku ma wiele znaczących ról, z których największe uznanie przyniosła mu główna rola męska w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” z 2020 roku. Za ten wybitny występ zdobył prestiżową nagrodę Orła.

Trojan jest także dwukrotnym laureatem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie wyróżniono go za niezwykłe kreacje aktorskie, zarówno w „25 latach niewinności”, jak i w filmie „Johnny” z 2022 roku, w którym zagrał postać Patryka Galewskiego.

Życiorys

Wczesne lata

Piotr Trojan przyszedł na świat i wychowywał się w Tarnowskich Górach, gdzie miał okazję pobierać nauki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego I stopnia, specjalizując się w grze na gitarze klasycznej oraz fortepianie. W trakcie swojej edukacji w Salezjańskim Zespole Szkół w rodzinnym mieście, aktywnie uczestniczył w działaniach teatru „Za lustrem”, mieszczącym się w Tarnogórskim Centrum Kultury. Jego pasja do sztuki prowadziła go do licznych konkursów zarówno w gimnazjum, jak i liceum, z entuzjazmem spędzał wakacje na warsztatach teatralnych.

Po ukończeniu szkoły średniej, pomimo starań o dostanie się do szkół aktorskich w Krakowie oraz w Warszawie, nie osiągnął sukcesu. W 2004 roku zdobył prestiżowy tytuł Talentu Roku Województwa Śląskiego podczas oraz nagrody przyznawane przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Dodatkowo zdobył Grand Prix Tyskich Spotkań Teatralnych, zakwalifikował się do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta i wyróżnił się na FECIE (Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich) odbywającym się we Wrocławiu. W 2009 roku Piotr ukończył PWSFTviT w Łodzi, kończąc naukę na wydziale aktorskim, a już rok później odebrał dyplom potwierdzający jego umiejętności.

Kariera teatralna

Po zdobyciu wykształcenia wrócił do tarnogórskiego teatru „Za lustrem”, gdzie wystąpił w realizacjach reżyserki Ewy Wyskoczyl. W swoim debiucie dramatopisarskim, którego twórcą był Michał Walczak, zagrał Piotra w sztuce Piaskownica (2005), a następnie wcielił się w rolę Serdeńka w dziele Piotra Żebry Zarah (2007). Brał udział w unikalnym przedstawieniu, które było grane w śląskich autobusach Silesia Bus, nazwanym Lepsi (2007), oraz wystąpił w monodramie Portret Doriana Gray’a (2013) opartym na prozie Oscara Wilde’a.

W 2007 roku miał okazję zaprezentować swoje umiejętności na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, odgrywając rolę Konrada-Maski w Wyzwoleniu w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Dwa lata później, na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, zasłużył sobie na pierwszą nagrodę aktorską za rolę Basiniego w spektaklu Cztery, którego reżyserii podjął się Szymon Kaczmarek.

W swoim repertuarze znalazł się również niezapomniany występ jako Jezus w Ewangelii – Biblia (2009), zrealizowanej przez Szymona Kaczmarka w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Do jego osiągnięć należy także choreografia i występy w projekcie Wake Up In The Evening (2010) w Teatrze Maat Projekt w Lublinie. Przedstawienie Nasze miasto (2011) w reżyserii Szymona Kaczmarka w Teatrze IMKA, ujawniało jego talent jako jednego z mieszkańców Grover’s Corner.

W 2012 roku, za rolę Ifigenii w Ifigenii w Aulidzie Eurypidesa, doceniono go Złotą Maską, nagrodą przyznaną przez łódzkich dziennikarzy. Jego związek z Teatrem Nowym w Łodzi trwał od 2011 do 2017, gdzie pojawił się w takich przedstawieniach jak Karzeł (2012) oraz Antygona (2013) w roli Haimona.

Również modele współpracy z innymi artystami przynosiły mu uznanie, gdyż współtworzył przedstawienia jak Klajster (2014) oraz Melancholia. Violetta Villas (2015). W sezonie artystycznym 2014/2015 uczestniczył w programie Młody TR, gdzie zrealizował swój dokument/dramat Grind/r w TR Warszawa. W 2017 roku stanął na czoło projektowania scen z południowymi nowymi pomysłami w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W adaptacji na nowo skonstruowanej sztuki Piotruś Pan (2016) w reżyserii Łukasza Kosa, a także w dramacie Król-Duch (2018) napisanego przez Juliusza Słowackiego wyśmienicie odzwierciedlali ducha swojej sztuki. Pokazał, że potrafi wspaniale łączyć różne style w przedstawieniach muzycznych jak Święta Kluska (2018), gdzie grał tytułową suczkę bulterierkę Kluski pod kierownictwem Agnieszki Smoczyńskiej. Sztuka ta była wystawiana na scenach Komuny Warszawa oraz Nowego Teatru.

Role ekranowe

Wielką popularność przyniosły mu z kolei występy w znanych serialach telewizyjnych, takich jak m.in. Czas honoru (2009), Siostry (2009), M jak miłość (2010), Hotel 52 (2010) oraz Ojciec Mateusz (2011, 2015, 2016). Rola Marka, współlokatora Mateusza Dawida Ogrodnika, w dramacie Macieja Pieprzycy Chce się żyć (2013) pokazała jego talent w pełni.

W serialu Pułapka (2018), emitowanym na TVN, odegrał postać Arka, portiera w domu dziecka w Borowinie, występując w trzech odcinkach. Jego zdolności aktorskie ujawniły się również w drugim sezonie Znaków na platformie Netflix (2018–2019), gdzie zagrał sierżanta Krzysztofa Sobczyka. Ten serial spotkał się z uznaniem i zdobył nagrody podczas festiwalu Los Angeles Film Awards.

W filmie biograficznym Michała Węgrzyna Proceder (2019), który przybliżał życie Tomasza Chady, jego rola Tomasza Chady przyciągnęła uwagę krytyków. Dodatkowo kreował postać Vienio w hommage filmie Vienio. Znalazł się także w dramacie Jana Holoubka 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020), gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Orła za najlepszą główną rolę męską.

Jego kariera nie schodziła na drugi plan, ponieważ w filmie Łukasza Rondudy Wszystkie nasze strachy (2021) zajął się postacią księdza, a w dramacie Piotra Domalewskiego Hiacynt odegrał Kamila Barczyka, chłopaka prześladowanego w ramach akcji PRL przeciwko LGBT. Rola, jaką odtworzył w filmie biograficznym Daniela Jaroszka Johnny, przyniosła mu kolejną nagrodę w kategorii pierwszoplanowa rola męska na FPFF w Gdyni.

Udział w serialu kryminalnym Szadź, w reżyserii Anny Kazejak, oraz w dramacie katastroficznym Jana Holoubka Wielka woda z wydarzeniami z lipca 1997 roku, kiedy fala powodziowa dotknęła Wrocławia, dopełnia jego filmową historię.

Debiut reżyserski

W 2021 roku na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Piotr Trojan zdobył wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych za film Synthol. To dzieło, nad którym pracował jako scenarzysta, reżyser oraz aktor, opowiada historię trzydziestotrzyletniego Eryka, który prowadzi wideobloga, dokumentującego jego przygotowania do debiutów kulturystycznych. Projekt zyskał uznanie jury, które doceniło Synthol za jego paradoksalne i jednocześnie empatyczne podejście.

Dzięki temu, film zyskuje znaczącą liczbę nagród, w tym I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi. Docenienie tego dzieła stanowi ważny krok w karierze Piotra Trojana, który jako artysta filmowy umocnił swoją pozycję w polskiej kulturze. Ostatnie lata jego twórczości wskazują na nieustający rozwój oraz dążenie do zdobywania nowych doświadczeń w różnych dziedzinach sztuki.

Życie prywatne

Piotr Trojan, wychowany w Tarnowskich Górach, to jeden z trzech braci, który od najmłodszych lat ceni sobie swoje korzenie. Silne przywiązanie do Śląska oraz rodziny nie tylko kształtowało jego relacje międzyludzkie, ale również wpłynęło na jego rozwój jako artysty. Od początku życia miał okazję obcować z lokalnym środowiskiem aktorskim, co bez wątpienia pozostawiło trwały ślad w jego artystycznej drodze.

W ramach swoich działań artystycznych, Piotr angażuje się w projekty teatralne i filmowe, które mają na celu wspieranie dzieci i młodzieży. Jest pomysłodawcą cyklu warsztatów filmowych zatytułowanego „Just do it”. Umożliwia młodym ludziom naukę w dziedzinie pracy z kamerą, tekstem oraz w kreowaniu postaci. Na zakończenie projektu w 2021 roku, stworzono krótkometrażowy film TG Story, który utrzymywany był w klimacie horroru klasy B, a jego gwiazdami byli uczestnicy warsztatów.

Ważną częścią realizacji filmu były zdjęcia kręcone w tarnogórskiej kopalni zabytkowej oraz sztolni, co nadało całości niepowtarzalnego charakteru. W roku 2022 warsztaty skupiły się na tworzeniu słuchowiska radiowego o mrocznych legendach. Młodzi adepci sztuki filmowej mieli możliwość zaangażowania się w proces montażu dźwięku oraz komponowania muzyki w profesjonalnym studiu nagrań.

Projekt „Just do it” był realizowany we współpracy z Tarnogórskim Centrum Kultury oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Otrzymał on dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Marszałka Województwa Śląskiego, co potwierdza jego znaczenie i jakość działań.

Obecnie Piotr mieszka w Warszawie i otwarcie identyfikuje się jako gej. W 2016 roku udzielił kilku wywiadów, w których publicznie odniósł się do spekulacji na temat swojej orientacji.

Filmografia

Filmy

Rok produkcjiNazwa filmuMoja rolaReżyserNotatki
2008KanalieBrakPaweł SiedlikBrak
2012MiłośćMarek, kierowca prezydentaSławomir FabickiBrak
2013Chce się żyćMarek, współlokator Mateusza w ośrodkuMaciej PieprzycaBrak
2014Kebab i horoskopsyn kasjerkiGrzegorz JaroszukBrak
2017Tarapaty„Szczapa”Marta KarwowskaBrak
PolandJazezowaty drabCyprian T. OlenckiBrak
2019ProcederVienioMichał WęgrzynBrak
2020Ziejakierowca NysyRobert GlińskiBrak
Bliscy„Winner”Grzegorz JaroszukBrak
25 lat niewinności. Sprawa Tomka KomendyTomasz KomendaJan HoloubekOrzeł za najlepszą główną rolę męską
nagroda Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanową rolę męską
nagroda za rolę męską na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”
2021Wszystkie nasze strachyproboszcz KurówkaŁukasz Ronduda, Łukasz GuttBrak
SyntholErykPiotr TrojanBrak
HiacyntKamil BarczykPiotr DomalewskiBrak
2022Samiec alfaDanielKatarzyna Priwieziencew, Igor PriwieziencewBrak
JohnnyPatryk GalewskiDaniel JaroszekBrak
2023Ukryta siećEmil ChorczyńskiPiotr AdamskiBrak
SkarbekFeliksJames MarquandBrak

Seriale

RokTytułRolaUwagi
2009SiostryRobert Dziubasodcinki 5–6, 8, 12
Czas honorupatriotaodcinek 26
2010Hotel 52barmanodcinek 21
M jak miłośćRadek Zawadzkiodcinki 764–765, 779, 781, 789
2011Ojciec MateuszMarcin Ankwiczodcinek 73
InstynktPrzemek Skibaodcinek 6
2013Na dobre i na złePatrykodcinek 516
2015Ojciec MateuszTadzikodcinek 168
Strażacypracownik fabrykiodcinek 2
ProkuratorOliwier Brończykodcinek 6
2016Komisarz AlexMarcin Fabisiakodcinek 99
Ojciec MateuszBartek Majewskiodcinek 202
2017Watahaczłowiek Cinkaodcinek 7
Na WspólnejMarcin_
2018–2019ZnakiKrzysztof Sobczykodcinki 1–15
2018Wojenne dziewczynyKurtodcinki 25–26
PułapkaArekodcinki 1–3
2019Echo sercaJanuszodcinek 4
2019–2020Pierwsza miłośćIgor Zdaniecki_
2020Królfalangistaodcinki 1, 4–7
202125 lat niewinności. Sprawa Tomka KomendyTomasz Komenda_
Rojst ‘97Darekodcinki 5–6
Komisarz AlexWiki Flisodcinek 199
Cień„Papilon”odcinek 12
Ojciec MateuszJerzy Borekodcinek 329
2022Wielka wodaMaciej Waligóra_
Ziejaesbek, kierowca Nysyodcinek 3
2022–2024SzadźMaciek Janik_
2023Emigracja XDRomanodcinek 4
KrewMichał Gajewski_
2024Komisarz AlexPaweł Nowicki „Pedro”odcinki 278, 281
Powrót do życiaMateusz Płoniński_
Czarne stokrotkipolicjant „Młody”_
Lady LoveJanek_

Etiudy szkolne

Piotr Trojan ma na swoim koncie wiele ról w krótkich produkcjach oraz pełnometrażowych filmach. Poniżej znajduje się szczegółowa lista jego osiągnięć:

  • 2005: Członek gangu – gangus,
  • 2007: Żeby nie było niczego – kochanek,
  • 2007: Epizod kresowy 1939 – mieszkaniec kresów,
  • 2008: Złość – więzień,
  • 2011: Opowieści z chłodni – pracownik supermarketu,
  • 2012: Byk – chłopak,
  • 2014: Brat bratu bratem – Łukasz,
  • 2015: Wyjście – ochroniarz,
  • 2015: Trzecia – Wojtek,
  • 2016: Niech żyje Emma – Karol,
  • 2016: Ciepło zimno – ulotkarz,
  • 2019: Love machines – Oskar.

Spektakle telewizyjne

Także jego dorobek w dziedzinie telewizyjnej jest imponujący. Oto zestawienie najważniejszych spektakli telewizyjnych, w których brał udział:

  • 2006: Pod mlecznym lasem – barman,
  • 2009: Cztery – Bassini,
  • 2021: Polowanie na karaluchy – On.

Nagrody

Piotr Trojan to utalentowany aktor, który zdobył uznanie w branży filmowej dzięki swojej wybitnej grze aktorskiej. Jego osiągnięcia zostały docenione przez liczne nagrody, które są dowodem na jego umiejętności i pasję do sztuki filmowej.

  • Orzeł za Najlepszą główną rolę męską: 2020 za film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy,
  • Nagroda na FPFF w Gdyni: 2020 za Pierwszoplanową rolę męską w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy,
  • Wyróżnienie na FPFF w Gdyni: 2021 w Konkursie Filmów Krótkometrażowych za film Synthol,
  • Nominacja do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: 2020/2021,
  • I nagroda na festiwalu: BNP Paribas Dwa Brzegi: 2022 za film Synthol,
  • Nagroda na FPFF w Gdyni: 2022 za Pierwszoplanową rolę męską w filmie Johnny.

Te osiągnięcia świadczą o jego niezwykłym talencie i wpływie, jaki ma w polskiej kinematografii.

Przypisy

  1. "Krew": Gwiazdy w nowym serialu Polsatu. Foremniak nie do poznania [online], swiatseriali.interia.pl [dostęp 24.10.2023 r.]
  2. Piotr Trojan z nagrodą za główną rolę męską podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Gwarek.com.pl, 18.09.2022 r.
  3. Gdynia 2022: Piotr Trojan z nagrodą za najlepszą rolę męską, Interia.pl, 18.09.2022 r.
  4. Uczył się gotować i pracował w hospicjum. „Johnny”, nowy film Piotra Trojana [online], Gwarek.com.pl, 15.08.2022 r.
  5. Martyna M. Urban, Aktor Piotr Trojan z drugą nagrodą na festiwalu w Gdyni. „Każda rola uczy czegoś innego” [online], Slazag.pl, 18.09.2022 r.
  6. WYDARZENIA 6.08.2022, BNP Paribas Dwa Brzegi. Triumf Piotra Trojana, Sfp.org.pl, 06.08.2022 r.
  7. Orły 2021: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” najlepszym filmem.
  8. 46. FPFF w Gdyni – Młoda Gala. Laureaci, Kronika24.pl, 26.09.2021 r.
  9. Dominika D. Czerniszewska, Piotr Trojan zabrał dzieci nocą do lasu. Miał ku temu ważny powód [online], Dziendobry.tvn.pl, 07.12.2020 r.
  10. Łukasz Ł. Knap, Piotr Trojan: Komenda przeszedł przez piekło [online], Vogue.pl, 19.09.2020 r.
  11. Aby wcielić się w Tomka Komedę, musiał schudnąć. „Głód był straszny”. Kim jest Piotr Trojan?, plejada.pl, 16.09.2020 r.
  12. Jacek Wakar, Pod skórą. „Strach” Roberta Bolesty, reż. Małgorzata Wdowik, TR Warszawa. Onet.pl, 28.04.2018 r.
  13. Wojciech Majcherek, „Święta Kluska”, czyli uwaga: pies. Onet.pl, 27.10.2018 r.
  14. Jacek Tomczuk, Być jak bulterier, „Newsweek”, Nr 40, 28.10.2018 r.
  15. Krzysztof Szendzielorz, Premiera Teatru ZL: Spektakl „Dorian” w reżyserii Ewy Wyskoczyl. „Nasze Miasto”, 04.06.2013 r.
  16. Marta Konarzewska, „Grindr” teraz. Wpadniesz?. „Replika”, nr 61, s. 11.
  17. Premiera Teatru ZL: „Portret Doriana Gray’a”. Silesia Kultura, [dostęp 28.07.2020 r.]
  18. a b c d Katarzyna Wolnik, V Festiwal Talentów i Niezwykłych Umiejętności Dzieci i Młodzieży Województwa Śląskiego. „Nasze Miasto”, 25.05.2006 r.

Oceń: Piotr Trojan

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:6