Krystian Krzemiński, urodzony 5 października 1950 roku w Tarnowskich Górach, to postać wyjątkowa w polskim krajobrazie literackim. Jako poeta, publicysta oraz badacz kultury, nie tylko tworzy, ale również aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. Jest wyjątkowym animatorem kultury, a jego praca zasługuje na szczególną uwagę.
Jako członek Związku Literatów Polskich oraz Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, Krzemiński stał się promotorem młodych twórców, wspierając ich rozwój i inspirowanie w dążeniu do artystycznych celów. Jego wysiłki znacząco wpłynęły na kulturalne wydarzenia w jego „małej ojczyźnie” – Tarnowskich Górach, które dla wielu mieszkańców są miejscem pełnym emocji i przeżyć.
Zasługując na miano uznanego poety, Krzemiński ma na swoim koncie bogaty dorobek literacki, w którym widać głębokie przywiązanie do rodzimego regionu. W jego utworach pojawiają się motywy związane z Tarnowskimi Górami, odzwierciedlające miłość do tej ziemi oraz jej legend.
Debiutując na łamach prasy regionalnej i ogólnopolskiej w 1973 roku, Krzemiński szybko zyskał uznanie. Od tego czasu jego prace znajdowały się w publikacjach zbiorowych oraz wielu wydaniach periodycznych. W jego literackim dorobku można odnaleźć kilka zbiorów poetyckich, wiele artykułów publicystycznych, a także recenzje, felietony oraz wywiady, które ukazują bogactwo jego twórczości i myśli intelektualnej.
Twórczość
Krystian Krzemiński to autor wielu interesujących dzieł literackich, których tematyka porusza różnorodne aspekty życia i twórczości artystycznej. Jego najsłynniejsze publikacje to:
- „Pora urodzaju staje się bliska” (1981),
- „Opowieści ulicy Ogrodowej” (1990, słowo wstępne Bolesława Lubosza),
- „Gdy czekasz umówionej jesieni” (1990),
- „Ciebie przyzywam w siedmiu ogniach” (1991, posłowie Zdzisława Łączkowskiego),
- „Ścienny kalendarz” (1993),
- „Zanim wieczór przeminie” (2007, słowo wstępne ks. prof. Jerzego Szymika),
- „Światło przeszłego czasu” (2014, słowo wstępne prof. Jana Miodka),
- oraz zilustrowany słowem poetyckim album Brygidy Melcer-Kwiecińskiej „Srebrna droga” (1999).
Oprócz powyższych dzieł, jego dorobek literacki uzupełniają teksty publicystyczne. Krzemiński pisał artykuły o tematyce społeczno-kulturalnej, eseje, recenzje, felietony oraz wywiady, które pojawiały się w wielu czasopismach.
Jego twórczość literacka została doceniona przez krytyków i czytelników, co potwierdzają liczne pozytywne recenzje, które ukazały się m.in. w „Nowych Książkach”, „Śląsku”, „Gościu Niedzielnym”, „Gazecie Wyborczej”, a także w programach Polskiego Radia Katowice.
Ksiądz Jan Twardowski stwierdził: „Pana dla mnie wiersze mają dobrą duszę, proste, bezpretensjonalne. Dziękuję za każde słowo, kropkę i przecinek (…)”.
Nagrody
Konkursy literackie
Krystian Krzemiński ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w różnych konkursach literackich. W 1975 roku wziął udział w Konkursie Literackim „Kobieta 1975” w Żywcu, a w 1987 roku zdobył drugą nagrodę w Konkursie Poetyckim im. Zdzisława Katry o nagrodę „Srebrnej Świecy”, także odbywającym się w Żywcu.
W tym samym roku, 1987, oraz w 1988, Krzemiński brał udział w Konkursie Poezji Religijnej, który dotyczył tematu „Jezus Chrystus drogą wolności, wieczności i wielkości człowieka” w Wrocławiu. Również w 1988 roku uczestniczył w Konkursie Literackim o „Laur Miedzianego Amora” w Lubinie.
Osobne zasługi Krystiana Krzemińskiego można zauważyć w V, VI oraz VII Konkursie Literackim o „Herb Grodu” w Chrzanowie, który miał miejsce w latach 1988-1990. W 1991 roku zdobył wyróżnienie w Konkursie Poezji Religijnej „O pajdkę chleba razowego” w Puławach oraz w Konkursie Literackim nt. „Człowiek stworzony do miłości i dawania siebie” w Łomży.
Jego twórczość została również doceniona w 2001 roku, kiedy w Konkursie Literackim „Ukochane miasto Edyty Stein” w Lublinie zdobył znaczące wyróżnienie. Ponadto, w latach 2004-2011 Krystian Krzemiński brał udział w I, II, VI i VIII Konkursie Poetyckim, organizowanym przez miesięcznik diecezji ełckiej „Martyria”, odbywającym się w różnych lokalizacjach jak Ełk-Giżycko, Ełk-Augustów, Ełk-Gołdap oraz Ełk-Sejny.
Lokalne
W 2008 roku, za swoją działalność artystyczną, Krystian Krzemiński został uhonorowany Nagrodą Burmistrza Tarnowskich Gór, która przyznawana jest w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania oraz ochrony kultury. Znaczącym wyróżnieniem w jego karierze była także statuetka Srebrnego Skrzydła, którą otrzymał za metaforyczny wizerunek Tarnowskich Gór w swojej poezji w listopadzie 2010 roku.
Oprócz pracy twórczej, Krzemiński aktywnie angażuje się w wsparcie młodych pisarzy, organizując od 1991 roku „Wieczory pod renesansowym stropem”. Wydarzenie to odbywa się pod patronatem tarnogórskiego Muzeum i gromadzi osoby zasłużone dla różnych dziedzin jak nauka, sztuka czy działalność społeczna. Ponadto, od 1994 roku pełni rolę jurora w Tarnogórskim Konkursie Poetyckim imienia ks. Jana Twardowskiego, który cieszy się patronatem Burmistrza Tarnowskich Gór oraz Starosty Tarnogórskiego.
Przypisy
- Krzysztof K. Gierak, Tarnowskie Góry: Animatorzy kultury nagrodzeni [online], Tarnowskie Góry NaszeMiasto.pl, 09.04.2008 r. [dostęp 27.09.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Damian Dawid Nowak | Sylwia Gliwa | Marcin Tyrol | Piotr Odrobina | Tomasz Maruszewski (pisarz) | Monika Fronczek | Barbara Lubos | Piotr Trojan | Kleszcz (raper) | Ania Brachaczek | Ryszard Pielesz | Eryk Lubos | Jan Minkner | Wit Dąbal | Jolanta Wilk | Mariusz Zalejski | Bolesław Gromnicki | Sławoj Dubiel | Artur Ganszyniec | Stefan JurkowskiOceń: Krystian Krzemiński