Henryk Gryc, urodzony w 1930 roku w Tarnowskich Górach, to postać zasługująca na szczególną uwagę w polskiej architekturze XX wieku.
Jako architekt posiadał wyjątkową wrażliwość na formę oraz przestrzeń, co czyniło jego projekty niepowtarzalnymi. Oprócz działalności architektonicznej, był on również utalentowanym grafikiem, co świadczy o jego wszechstronnych zdolnościach artystycznych.
Henryk Gryc zmarł w 1993 roku w Polanicy-Zdroju, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiego designu i architektury.
Życiorys
Henryk Gryc, urodzony na Śląsku, uzyskał dyplom architekta na Politechnice Śląskiej. Po pewnym czasie, z powodu życia rodzinnego z matką i siostrą, osiedlił się na ziemi kłodzkiej. Już od najmłodszych lat był związany z polsko-niemiecko-śląskim środowiskiem, co w znaczący sposób wpłynęło na jego twórczość.
Henryk Gryc znajdował się na styku sztuki i rzemiosła. Jego architektoniczne projekty, które rysował piórkiem lub ołówkiem, stanowiły często dzieła sztuki same w sobie. Praca architekta zapewniała mu częste wyprawy terenowe, podczas których z niezwykłą precyzją, niczym inżynier, uwieczniał ocalałe ruiny zamków, kościołów, kapliczek i ukryte zakątki regionu. Jego działalność artystyczną można było porównać do pracy niemieckiego malarza i grafika, Maxa Reimitza (1891–1973), który w latach 30-tych XX wieku był przewodniczącym kłodzkiej Grupy Artystycznej (Kunstgruppe des Vereins für Glatzer Heimatkunde) i także mieszkał w Polanicy (wówczas Altheide-Bad).
Twórczość Gryca była szeroko publikowana, jego grafiki ukazywały się między innymi w tygodniku „Gazeta Polanicka”, a także w „Gazecie Gmin”. Współpracował tam również przy wydawaniu serii szkiców, które powstały podczas jego pielgrzymek do maryjnych sanktuariów Europy, zazwyczaj uzupełnionych krótkimi przypisami autorstwa Henryka Czai.
Obrazy i grafiki H. Gryca były przez wiele lat eksponowane na przeróżnych wystawach. Został przydzielony do grona twórców ludowych i z licznych konkursów oraz wystaw przywoził z sobą liczne nagrody i dyplomy. Jego zamiłowanie do malarstwa objawiało się także w tworzeniu znakomitych kopii portretów wielkich kompozytorów, takich jak Bach, Mozart, Wagner czy Beethoven; był również zapalonym miłośnikiem muzyki klasycznej.
Jako architekt, H. Gryc odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polanickiego deptaka, projektując lampy, balustrady oraz różne elementy małej architektury, co jeszcze bardziej uwydatniło jego umiejętności i talent.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Günther Rohr | Janusz Adamczyk | Emilia Padoł | Przemysław Funiok | Jan KozubekOceń: Henryk Gryc